רוצה לדעת יותר על הטיפול בהיפנוזה?

19 במאי 2013 מאת: admin

רבים מהפונים אלינו מתעניינים בנושא היפנוזה. כיצד מתבצע הטיפול באמצעות היפנוזה ומי מוכשר ומיומן לבצע טיפול בהיפנוזה? צוות המטפלים שלנו כתב עבורכם סקירה שתסביר את הנושא…

היפנוזה היא שיטה לטיפול בבעיות נפשיות ופיזיות המקובלת בקרב פסיכיאטרים ופסיכולוגים המתמחים בתחום.

ההיפנוזה ידועה כשיטת טיפול יעילה ביותר, המתאימה ל-80 אחוזים מכלל האוכלוסייה ומיועדת להתמודדות עם מצבים שונים ובלתי רצויים.

לאורך השנים הוכחה ההיפנוזה כמסייעת לטיפול במגוון רחב של בעיות נפשיות, כדוגמת: דיכאון, התקפי פאניקה, חרדה וקשיים רגשיים שנוצרו כתוצאה מחוויות טראומטיות.

באותה מידה, משמשת ההיפנוזה ככלי לשחרור מהתנהגות כפייתית, כדוגמת: כסיסת ציפורניים, תלישת שיער ושטיפה אובססיבית של כפות הידיים.

השיטה נמצאה יעילה מאוד גם לצורך טיפול בשורה של בעיות רפואיות, כדוגמת: מחלות פרקים, כאבי ראש טורדניים, יתר לחץ דם, כאבי גב, אסטמה, מחלות עור, תסמונת המעי הרגיז וגם בתופעות שונות הקשורות למחלת הסרטן.

חשוב: אנו ממליצים בחום לפנות רק אל אנשי מקצוע מוכרים ובעלי ניסיון רב בתחום, ובכל מקרה להתייעץ עם פסיכולוג או פסיכיאטר לפני התחלתו של טיפול כאמור.

מהי למעשה ההיפנוזה?הטיפול בהיפנוזה

ההיפנוזה דומה מאוד במהותה למצב של חלום בהקיץ, אותו כל אחד מאיתנו חווה מפעם לפעם.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, ההיפנוזה איננה דומה לשינה עמוקה או למצב בו אובדת השליטה בהכרה, אלא להיפך. במהלך ההיפנוזה נכנס המטופל למצב תודעתי של קשב פנימי, של ריכוז עמוק ושל התנתקות זמנית מהשפעות הסביבה החיצונית.

הפניית התודעה פנימה מובילה לשיפור הקשר בין מערכות הגוף השונות ובין המוח ומשפיעה לטובה על תפקודים שונים, הן ברמה הנפשית והן ברמה הגופנית.

שיטת הסוגסטיה או בשמה העברי "השהייה" היא נגזרת של היפנוזה.

באמצעות שיטה זו ניתן להשפיע על תת המודע של המטופל ללא חסמים או הגנות אינטלקטואליות הקיימות במצבי ערנות רגילים, ולחולל שינויים מרחקי לכת ברמות התפקוד השונות.

קיראו על: התאמת טיפול למטופל

מתי ואיך מטפלים?

מטרת הטיפול ההיפנוטי הנה כאמור להסיר חסמים תודעתיים שונים, הגורמים לחרדה ולבעיות נוספות, ולהשיב למטופל את האיזון הנחוץ לתפקוד נפשי וגופני תקין.

בעידן המודרני ישנן שתי שיטות היפנוזה מרכזיות – שיטת ההיפנוזה הקלאסית ושיטת ההיפנוזה הקרויה "אריקסוניאנית".

ההיפנוזה הקלאסית מבוססת על שימוש בשיטות שונות שמטרתן ללכוד ולמקד את תודעתו של המטופל, כדוגמת תנועה איטית וחוזרת של חפץ כלשהו מול העיניים.

לאחר שלב זה, מסייע המטפל למטופל לשקוע במצב הרפיה מוחלט באמצעות הנחיות שונות ומבצע סוגסטיה, המשפיעה על המטופל גם לאחר יציאה מהמצב ההיפנוטי.

שיטת ההיפנוזה האריקסוניאנית מבוססת על התאמה לאופיו של המטופל ונעשית תוך שימוש בטכניקות מגוונות וחופשיות.

באמצעות שתי שיטות אלה ניתן לעקוף את החסמים הטבעיים המשפיעים על התנהגות המטופל בחיי היומיום, לקבל מידע מקיף על תפיסותיו, אמונותיו ומצבו, ולהוביל לפריצת דרך ולשינויים חיוביים ברמות התפקוד השונות שלו.

מספר הטיפולים תלוי במצבו של המטופל ובשיטת הטיפול עילה החליט המטפל. מבחינת בטיחות הטיפול, הסיכונים הם נדירים ומועטים ביותר, כל עוד הטיפול מתבצע על ידי מטפל מיומן ומנוסה בתחום.

אחד הסיכונים המרכזיים הוא מצב בו המטופל איננו מתעורר מההיפנוזה, אך סיכון זה הוא נדיר ביותר ותלוי במיומנותו של המטפל.

סיכון נוסף הקשור בהיפנוזה הוא החמרה במצבו של המטופל כתוצאה מטיפול סוגסטיה רשלני ובלתי יעיל.

עם זאת, גם סיכון זה ניתן למניעה מראש באמצעות פנייה למטפל היפנוזה מנוסה ובעל רישיון לעסוק בתחום.

בואו לדעת יותר על: התקפי חרדה ופאניקה


מופיע בקטגוריות: היפנוזה

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.