טיפול זוגי לזוגות חד מיניים

5 בפברואר 2013 מאת: admin

כל מי שחי בזוגיות יודע כי זוגיות יכולה להיות משימה קשה ומאתגרת מאד. יש תקופות טובות יותר ויש תקופות של חיכוכים ומריבות, ואין זה משנה אם המדובר בבני זוג בני אותו המין או בזוגות הטרוסקסואלים

אחת הדרכים לשפר את הזוגיות ואת איכות החיים, הנה לפנות למטפל מקצועי לצורך קבלת טיפול זוגי.

איך בוחרים מטפל מתאים? מה עושים בטיפול זוגי ומהם סיכויי ההצלחה של הטיפול? כמה זמן נמשך הטיפול ואיך יודעים אם יש תוצאות? על כל אלה ועוד בסקירה המעניינת שלפניך.

מערכת יחסים זוגית היא תמיד עניין לא פשוט, גם כאשר מדובר בזוגות הטרוסקסואליים. טיפול זוגי מטפל, בדרך כלל, בעניינים אוניברסליים הנוגעים לכל זוג, ללא קשר לזהותו המינית.טיפול זוגי לזוגות חד מיניים

בטיפול נוגעים בבעיות כגון תקשורת זוגית, כבוד הדדי, הבנת הצד השני, קבלתו והכלתו.

אלו הם עניינים הנוגעים לכל אדם. לכאורה, אם כן, אין כל צורך בטיפול זוגי מיוחד לזוגות חד מיניים.

אולם, המציאות היא מסובכת יותר, שכן למערכת יחסים חד מינית יש מכלול של בעיות הייחודיות לה, בין אם במישור הרגשי, ובין אם במישור המעשי.

בישראל חיים כיום כ-18,000 זוגות חד מיניים, חלקם בעלי משפחות וחלקם ללא ילדים.

הקבלה החברתית של זוגות אלו נמצאת, כמובן, במגמת עלייה, אולם עדיין הבעיות שבהן נתקלים זוגות אלו, פעמים רבות, הן ייחודיות להם.

קיראו בהרחבה: על דימוי גוף ותפיסת העצמי שלנו

קשיים ייחודיים למערכת יחסים חד מינית

כל זוג מכיר את הקושי, הקיים, לעיתים, בחוסר קבלה של המשפחה את בן הזוג. בין אם מדובר בהורים, ובין אם מדובר במשפחה המורחבת, מדובר בבעיה המקשה על המשך הקשר ומערימה עליו מכשולים.

במערכת יחסים חד מינית, לעיתים המתח בין בן הזוג למשפחה הוא דומיננטי יותר, שכן גם להורים בעלי "ראש פתוח" קשה לפעמים להשלים אם הנטייה המינית של ילדם או העובדה כי הוא לא יקים תא משפחתי "קלאסי".

אחת מן הבעיות הנפוצות המובילות זוגות חד מיניים לטיפול זוגי, היא התמודדות עם הסביבה המשפחתית הקרובה.

מעבר לסביבה המשפחתית, זוג חד מיני נאלץ להתמודד גם עם המוסכמויות החברתיות. החברה הישראלית הופכת לפתוחה ונאורה יותר ויותר בכל הנוגע לקבלת האחר, אולם ישנם אנשים רבים המתקשים לקבל משפחה של זוגות חד מיניים.

קיראו על: התמודדות עם קשיים של ילד מתבגר

בין אם בשל הקרבה לדת ולמסורת בישראל (גם בקרב חילוניים) או בשל השמרנות שעדיין מאפיינת ישראלים רבים, זוגות חד מיניים עדיין נחשבים לתופעה חריגה, ועל כן הלחץ המופעל על בני הזוג הוא רב יותר.

מחקרים סוציולוגיים שנערכו בקרב זוגות בעלי רקע תרבותי שונה העלו כי על זוגות אלו מופעלת מערכת לחצים גבוהה יותר, בשל חוסר קבלה של המשפחה וביקורתיות מצד הסביבה.

על יחסי חד מיניים מופעלת מערכת לחצים דומה, אשר עלולה לעיתים להוביל לפרידה. עניין נוסף הייחודי לזוגות חד מיניים הוא שאלת הילודה.

כיום, העובדה שזוגות בני אותו המין מסוגלים לקיים הורות נורמאלית היא כמעט מובנת מאליה, אולם התהליך לקראת ההריון מטלטל רגשית יותר מן התהליך המקביל אצל זוג הטרוסקסואלי, שכן יש צורך להחליט מי יהיה ההורה הביולוגי, ומי למעשה יוותר על הזכות.

זוהי אחת מן הבעיות הנפוצות המובילות זוג חד מיני הנמצא בתהליך של הקמת תא משפחתי לטיפול זוגי.

יחודיות הטיפול הזוגי בזוגות חד מיניים

בטיפול הזוגי יתמודד המטופל אם קשיים זוגיים הייחודיים לזוגות אלו, כגון: חלוקת התפקידים, אשר בקרב זוגות הטרוסקסואליים נעשית לעיתים באופן אוטומטי על ידי תפיסה סטריאוטיפית של תפיסת הגבר והאישה.

למרות זאת, הטיפול הזוגי לזוגות אלו הוא בבסיסו לא שונה באופן מהותי מטיפול בזוגות הטרוסקסואליים ומתמקד, מעל הכל, בחיזוק יכולת הקשר וההכלה ההדדית בין בני הזוג.

הטיפול הזוגי בדרך כלל עורך לפחות 8 מפגשים, ולעיתים נמשך גם הרבה מעבר לכך, בהתאם לצרכים המיוחדים של בני הזוג, וברור שהתנאים משתנים בין הזוגות השונים שמגיעים לטיפול.

קיראו בהרחבה על: טיפול מקצועי לזוגות שרוצים יותר!


מופיע בקטגוריות: טיפול זוגי, טיפול משפחתי

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.