קלסטרופוביה – הפחד ממקומות סגורים

30 בינואר 2013 מאת: admin

אם אי פעם סבלת מהרגשת מחנק במקום סגור, יכול מאד להיות שאתה סובל מקלסטרופוביה ברמה כזאת או אחרת. אלה מאיתנו שחשים תחושה קשה של מחנק ולחץ במקום סגור, צריכים להתמודד עם קלסטרופוביה כל החיים…

האם ניתן לטפל בקלסטרופוביה? התשובה היא כן, ואפילו ביעילות! יותר ויותר מחקרים בתחום בריאות הנפש הוכיחו כי ניתן לאבחן, לטפל ולהקל באופן משמעותי על חלק ניכר מהסובלים מקלסטרופוביה.

קלסטרופוביה גורמת לסובלים ממנה קשיים בתפקוד היומיומי ולכן חשוב להכיר את מקורות ההפרעה, לדעת מהם הסימפטומים ולזהות התקפים, אך לא פחות חשוב מכך, להכיר את דרכי הטיפול בה.

מהי קלסטרופוביה?

המילה היוונית "פוביה" מתארת מצב של פחד או רתיעה כרונית ומוגזמת מאובייקט או סיטואציה כלשהי ומתארת, למעשה, ביטוי של הפרעה נפשית.

המונח קלסטרופוביה הוא פוביה ספציפית שמשמעותה חרדה ממקומות סגורים, הנתפסים בעיני אדם הסובל מקלסטרופוביה כמאיימים.קלסטרופוביה

מהם הסימפטומים?

הפחד של אדם הסובל מקלסטרופוביה מורכב משתי סיטואציות עיקריות: הפחד שלא יוכל לצאת מהמקום והפחד שהאוויר יגמר והוא עלול להיחנק.

הפחדים מזינים זה את זה – מקומות סגורים גורמים לסובלים מן ההפרעה תחושת חנק, והחשש להיחנק גורם לפאניקה מהאפשרות להישאר במקום סגור או צפוף מבלי יכולת להימלט.

ההפרעה מקבלת צורות שונות ויכולה לבוא לידי ביטוי בפחד מטיסות, אוניות או רכבות, פחד ממקומות הומי אדם, פחד מהמתנה בתורים, פחד מישיבה בחדרים סגורים, בכיתות, בהרצאות ועוד.

קיראו בהרחבה על: התקפי חרדה ופאניקה

מהן הסיבות האפשריות לקלסטרופוביה?

קלסטרופוביה עלולה להופיע על רקע גנטי / תורשתי או כתוצאה מאירוע טראומטי. כאשר מופיעה הקלסטרופוביה בגיל הרך, מבלי שקדמה לה חוויה טראומטית כלשהי, ניתן להניח שמדובר במרכיב גנטי.

לעומת זאת, אם אדם עובר טראומה נפשית הקשורה במקום סגור למשל, נתקע במעלית או בחדר סגור לאורך זמן, הוא עלול לפתח, כתוצאה מכך, חרדה ממקומות סגורים.

איך נזהה שאדם סובל מקלסטרופוביה?

אדם הסובל מקלסטרופוביה ימנע בדרך כלל מסיטואציות הדורשות המצאות במקומות סגורים ובמקרים חמורים יותר, עלול להימנע גם מפעולות יומיומיות פשוטות כמו ביקור במספרה, בדואר או בכל מקום שעלולה להיווצר בו צפיפות שתגביל את יכולתו לברוח.

התקפת קלסטרופוביה גורמת לתחושות קשות של חנק וצורך נואש לברוח.

ההתקפים יכולים לקבל ביטוי חיצוני, האדם הסובל מהתקף ינסה למשל להוריד חלק מבגדיו כדי לחוש פחות מחנק. במידה ולא תיווצר הקלה, עלולה האדם לפתח התקף חרדה הגורם לתסמינים גופניים קשים.

קיראו ותדעו: לכל חרדה יש טיפול מתאים!

איך ניתן לטפל בקלסטרופוביה?

הטיפול המקובל בקלסטרופוביה, שנחשב גם יעיל ביותר, הוא טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי. מטרת טיפול כזה היא תיקון המחשבות המוטעות הקשורות למושא מעורר החרדה, עידוד המטופל להתמודד עם האובייקטים מעוררי החרדה ומניעת הקשר בין האובייקט ותחושות החנק המקושרת אליו.

הטיפול הקוגניטיבי כולל מפגשים במהלכם נחשף המטופל באופן הדרגתי למושא הפוביה. הפסיכולוג ילווה תהליך של חשיפה הדרגתית ומבוקרת לחללים סגורים לדוגמא, שהייה בחדרים, כניסה למעלית או לתחנת רכבת, בעוד המטופל מתרגל הרפיה.

טיפול נוסף שעשוי לסייע הוא טיפול תרופתי. הטיפול התרופתי עוזר בעיקר בהקלת הסימפטומים הגופניים המתרחשים בזמן התקף קלסטרופוביה, ולכן מומלץ כטיפול משלים לטיפול הקוגניטיבי.

קיראו עוד על: טיפול קוגניטיבי התנהגותי

האם ניתן להתגבר על ההפרעה?

ניתן בהחלט לטפל בקלסטרופוביה, אך הצלחת הטיפול שונה מאדם לאדם. לעיתים יצליח המטופל להירפא לחלוטין ולעיתים ההפרעה לא תיעלם, אך המטופל ילמד להתמודד עם החרדה באופן שיאפשר לו וניהול חיים רגילים.

כך או כך, ברור כי טיפול פסיכולוגי הכרחי במקרים של קלסטרופוביה, ומבחין בין תפקוד ואי תפקוד יומיומי של האדם הסובל ממנה.

אנו ממליצים לכל אדם הסובל מהמחלה, הגם שטופל בעבר במסגרת כלשהי, לפנות אל פסיכולוג לשיחת יעוץ ולבחון שוב את שיטות הטיפול האפשריות, בהתאם לחומרת התופעה והתסמינים במקרה שלך.

עוד בנושא: חרדה חברתית


מופיע בקטגוריות: הפרעות נפשיות, חרדה

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.