לכל חרדה יש טיפול מתאים

1 בינואר 2013 מאת: admin

פוביה ספציפית או בשמה הגנרי, חרדה, היא תופעה נפוצה מאד שניתן לטפל בה באמצעות שיטות שונות ומגוונות, בכל מקרה לגופו. אז מה עושים עם החרדה שלך?

אנשים שונים נבדלים זה מזה בהתייחסותם לעולם, בהתנהגותם, במחשבותיהם וברגשותיהם. זהו מאפיין ראשוני וטבעי של האנושות.

אנשים שונים גם נבדלים זה מזה בתגובות שלהם כלפי אירועים או אובייקטיבים מסוימים: כך, ישנם שיעלו במעלית עד קומה 40 בהנאה והתרגשות, ויש שלא יסכימו לעלות עד קומה 5 במעלית ויעדיפו תמיד את לעלות במדרגות, אחרים יגיבו בשוויון נפש כלפי מראה של עכביש, ג'וק או כל חיה אחרת ויש שייבהלו, יצרחו ונראו כאילו מאבדים את העשתונות מול חיה קטנה זו.

דוגמאות אלו ואחרות מדגימות את מה שמכונה חרדה ספציפית – פוביה.

11% מהאנשים באוכלוסייה סובלים ממה שנקרא בעגה המקצועית פוביה ספציפית. באופן כללי משמעות הפוביה היא הופעת ביטויים של פחד מוגזם ולא רציונלי כתוצאה ממגע, ראייה או אף מחשבה על מושא הפוביה.

אם בריאות הנפש שלך חשובה לך, כדאי לך להבין על מה אנחנו מדברים…

ישנם סוגים שונים של פוביות

פוביות מבעל חיים – בין אם באופן ספציפי, למשל רק לעכבישים, ובין אם באופן כללי, למשל לכל סוגי החרקים למיניהם.

פוביות הקשורות בטבע - פחד מגבהים, מים, ועוד.חרדה ודרכי הטיפול בה

פוביה מדם – אנשים שאינם מסוגלים לראות את הדם של עצמם או של אחרים.

פוביה חברתית – כלומר, פחד קהל או פחד מאירועים חברתיים.

אגרופוביה – פחד משהיה במקומות סגורים או פתוחים, חשש מתחושה של חוסר אונים או פחד מהופעתו של התקף חרדה. לעיתים פוביה זו נוצרת לאור התקפי חרדה חוזרים ונשנים ולעיתים ללא קשר.

קלסטרופוביה – פחד מחוויה של חנק, קושי בנשימה או התקף חרדה בעת שהייה במקומות סוגרים וצפופים.

קיראו בהרחבה על: הפוביות המוזרות ביותר בעולם!

הפוביות הספציפיות שונות זו מזו במושא הפוביה, כלומר באירוע המעורר את תחושת החרדה.

יחד עם זאת, כל הסובלים מפוביות ספציפיות, דומים בתגובתם כלפי מושא חרדה זה:

תגובה רגשית – פחד ניכר ומתמשך (גם לאחר שהגורם כבר לא נמצא), מועקה, חוסר נעימות, מתח,  ותחושה של סכנה מתמדת. כמו כן, האדם אומנם מבין שהפחד הוא לא רציונלי ומוקצן, ואף על פי כן מתקשה לשלוט בו.

תגובה גופנית – הזעה, רעידות, חולשה בידיים, בחילות, כאבי בטן, דפיקות לב מהירות, קוצר נשימה, יובש בפה, סחרחורות ועוד. במקרים רבים, אנשים מתארים כי חוו התקף לב.

תגובה התנהגותית – הימנעות ממצבים שונים היכולים לעורר או שעוררו בעבר חרדה, למשל ביקור במקומות מסוימים בהם פגש האדם את מושא הפחד. הימנעות זו פוגעת בתפקוד האדם וגורמת לסבל ומצוקה.

כמו כן, מאפיין בולט נוסף של הסובלים מפוביות היא הופעתם של סימנים גופניים ותחושות מועקה מעצם המחשבה על מושא הפוביה או מעצם החשיפה למילה עצמה.

כאשר לא מקבלים טיפול לבעיה, לאורך זמן, החרדה גורמת לאדם להימנע ממצבים ואירועים מסוימים שמזכירים לו את מושא הפוביה.

כך למשל כאשר אדם הסובל פוביה מנחשים, ימנע מלטייל בחיק הטבע, אנשים הסובלים מחרדה חברתית יימנעו מיצירת קשרים חברתיים, ממערכות יחסים זוגיות וכדומה.

כאשר, הפוביה אינה מטופלת ההימנעות מחריפה, התפקוד היום יומי נפגע ובמצבים חמורים יותר, עצם המחשבה על מושא הפוביה, מספיקה על מנת לעורר התקף חרדה, באותה מידה בה היא מתעוררת בעת היתקלות במושא הפוביה.

טיפול אפשרי לחרדה שלך

טיפול תרופתי הניתן על ידי פסיכיאטר מומלץ כאשר עוצמת החרדה גורמת לפגיעה משמעותית בתפקוד היום יומי ולהימנעות ממצבים רבים.

טיפול תרופתי, מסייע פעמים רבות בחזרה לתפקוד תקין, או אז, מומלץ להיעזר בטיפול בשיחות, המסייע להתגבר על הפוביה ולהפחית את התלות בתרופות.

קיראו איך מתאימים מטפל למטופל

טיפול בשיחות יכול להיעשות על ידי טיפול דינמי, בו עוסקים באיתור המקור לפחד. איתור זה חשוב, שכן פעמים רבות טיפול באמצעים אחרים בפוביה יכול לסייע בהתגברות על פוביה אחת, כאשר לאחר פרק זמן מסוים, מופיעה פוביה אחרת.

תהליך זה מעיד, לא פעם, על כך קיומו של דפוס חרדתי, המחייב בחינה מעמיקה יותר של מקור החרדה.

טיפול בשיחות נעשה גם באמצעות טיפול קוגניטיבי התנהגותי – טיפול זה מתייחס הן לאמונות ולמחשבות של האדם בנוגע למושא הפחד והן לפן ההתנהגותי של התמודדות עם מושא הפחד ושבירת מעגל ההימנעות.

טיפול זה מתמקד ברכישת כלים להתמודדות עם הפחד ושינוי דפוסי החשיבה הלא רציונליים המלווים את האדם.

טיפול נוסף, שנמצא יעיל להתמודדות עם חרדות ופוביות הינו טיפול באמצעות ביופידבק. טיפול זה עושה שימוש במדדים הפיזיולוגים של האדם, כמו קצב לב, על מנת לעזור לאדם לשלוט בתגובותיו כלפי מושא הפוביה.

המטופל לומד טכניקות הרפיה שונות, אותן מתרגל יחד עם המטפל, כאשר בו זמנית הוא מבחין כיצד המדדים הפיזיולוגיים שלו משתנים והוא חווה פחות חרדה. כלים אלו מסייעים לו להתמודד עם מושא הפוביה גם מחוץ לחדר הטיפולים.

טיפול בפוביות יכול להיעשות באמצעים שונים, בכפוף לחומרת הפוביה, אך לא רק. בהתאמת טיפול לאדם, נודעת חשיבת לבחינת יכולותיו, המוטיבציה שלו, רצונותיו וכאמור, חומרת החרדה.

מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע, לשם בחירת טיפול, שיסייע לאדם להתגבר על הפוביה, לשפר את תפקודו ואת איכות חייו.

ליחצו כאן על מנת לשוחח עם פסיכולוג או פסיכיאטר טוב ומומלץ


מופיע בקטגוריות: חרדה

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.