איך בוחרים טיפול מתאים?

11 בדצמבר 2012 מאת: admin

כל הרבה טיפולים שיכולים להתאים לבעיה שמציקה לך, אז יודעים באיזה טיפול כדאי לבחור? האם כדאי לבחור בגישה טיפולית קלאסית או אולי בטיפול חדשני כמו ביופידבק? על כל אלה ועוד בסקירה המקיפה שלפניך…

לא יודעים איזה טיפול הכי מתאים לכם? לא בטוחים מה ההבדל בין טיפול דינמי לבין טיפול פסיכולוגי? שמעתם על ביופידבק, אבל אתם רוצים להבין יותר? מעוניינים להיחשף לכמה שיותר שיטות טיפול לפני שאתם מחליטים?

המומחים בתחום בריאות הנפש מסבירים ומפרטים על המאפיינים העיקריים של כל שיטת טיפול וכן לקרוא בהרחבה על כל טיפול בהפניות המתאימות.

אם בכל זאת נשארתם מבולבלים נשמח לסייע לכם בפגישת ייעוץ ראשונית בה תוכלו להתייעץ עם פסיכולוג או פסיכיאטר מומחה ולמצוא את הדרך הטובה ביותר עבורכם להתמודד עם הקשיים ולהשיג את מטרותיכם.

טיפול פסיכולוגי – טיפול דינמי

השם טיפול פסיכולוגי הוא שם כולל למגוון רחב של טכניקות, שיטות וגישות טיפוליות. בדרך כלל מקובל לייחס את הטיפול הפסיכולוגי לטיפול הקלאסי – הטיפול הפסיכו-דינמי (או בקצרה הטיפול הדינמי) הידוע גם כפסיכותרפיה רגשית.

פסיכותרפיה או טיפול דינמי הם למעשה טיפול בנפש באמצעות שיחות. שיחות עם איש מקצוע מסייעות לאדם להבין טוב יותר את מניעי התנהגותו, את דרכי חשיבתו, את רגשותיו ובעיקר את החלקים בנפשו החווים מצוקה או קושי ושעליהם עליו לעבוד.

הטיפול הדינמי עוסק בזיהוי מנגנוני ההגנה שמפעילים את האדם ושפוגעים ביכולות שלו ליצור תקשורת טובה עם האחר, למצות את עצמו ועוד. במהלך הטיפול רוכש המטופל דרכי התמודדות ומנגנוני הגנה יעילים יותר עבורו.

טיפול דינמי מסייע מאוד במקרים בהם אדם מרגיש ש"משהו לא מסתדר לו" ש"אין לו כיוון בחיים" או שהוא "כל הזמן עצוב אבל לא מבין למה". במסגרת הטיפול מברר האדם את הסיבה לתחושותיו ופועל לשינוי התחושה ולבניית תחושת עצמי שלמה יותר.

הצלחתו של הטיפול הדינמי טמונה לא רק בתובנות עמוקות של האדם על עצמו אלא גם בקשר הייחודי הנוצר בינו ובין המטפל. טיפול דינמי מיוחד מטיפולים אחרים, בהיותו מבוסס על יצירת אווירה נעימה, מכילה, הדדית, קרובה ומלאת אמון בין המטפל למטופל המאפשרת תחילתו של שינוי.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי, ובשמו הלועזי CBT כלומר: Cognitive Behavioral Therapy. הנו טיפול הממוקד במחשבותיו והתנהגויותיו של אדם והשפעתן על מצבו הנפשי. אגב, פעמים רבות שיטה זו משולבת במהלך טיפול פסיכולוגי ככלי טיפולי נוסף, בהתאם לצרכים ולרצונותיו של הפונה.

הקשר בין מחשבה והתנהגות הם במוקד הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי. בטיפול עובדים על זיהוי הקשרים הלא מיטיבים בין מחשבות ורגשות לבין התנהגויות (למשל "סיפרתי בדיחה והיא לא צחקה – בטח חשבה שאני מוזר – עדיף שאני אפסיק להיפגש איתה") שינוי דפוסי חשיבה ורכישת התנהגויות יעילות יותר.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי נמצא יעיל במיוחד עבור טיפול בכמה סוגים של פוביות וחרדות כמו: פחד קהל, חרדה חברתית, חרדה מבחינות, OCD.

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הינו טיפול ממוקד בעיה ולכן, ברוב המקרים, קצר מועד.

המטופל מהווה חלק פעיל בטיפול, בין מפגש למפגש עליו ליישם תובנות שעלו במהלך הטיפול וכן להשתמש בכלים שרכש לשם שינוי דפוסי התנהגותו ומחשבתו.

קיראו בהרחבה על: טיפול CBT להקלה על תסמיני OCD

טיפול באמצעות ביופידבק

ביופידבק הכוונה לקבלת משוב על מדדים ביולוגיים של גוף האדם. שיטת זו היא אחת השיטות המשלבות בין תובנות נפשיות לבין תובנות ביולוגיות עדכניות ומהווה יישום של תובנת הקשר בין הגוף לנפש.להתאים טיפול למטופל - מגוון טיפולים לבמגוון בעיות והפרעות

טיפול באמצעות ביופידבק יכול להוות טיפול בפני עצמו או להתלוות לטיפול פסיכולוגי מקביל.

במקרים מסויימים טיפול זה מסייע בחיזוק החוסן הנפשי בפני לחצים ומאורעות מעוררי מתח.

לחץ דם, קצב לב, מוליכות עור וכדומה, מושפעים מהמצב הרגשי שלנו ומשתנים כאשר אנחנו לחוצים, מדוכדכים או סובלים מכאב.

בטיפול ביופידבק לומד האדם לזהות ולווסת שינויים אלו (באמצעות מכשיר ייחודי שאינו פולשני) על מנת לשפר את המצב הרגשי בו נתון.

עם הזמן לומד המטופל לזהות בעצמו את תגובותיו הפיזיולוגית גם ללא מכשיר הביופידבק, להרגיע את עצמו, להפחית את החרדה או הכאב, באופן עצמאי בכל זמן ובכל מקום.

טיפול באמצעות ביופידבק מסייע להתמודדות עם לחצים, מתחים, חרדות שונות, בעיות שינה, התמודדות עם פוסט טראומה וכן קשיים רגשים הנובעים מתסמונות רפואיות כמו תסמונת המעי הרגיז, כאבים כרוניים ועוד.

קירוא בהרחבה על: מתח נפשי והתמודדות במצבי לחץ

טיפול באמצעות נוירופידבק

נוירופידבק הכוונה לקבלת משוב על הפעילות העצבית של הגוף. זוהי שיטת טיפול הנשענת על הקשר קיים בין הגוף לבין הנפש, באופן ספציפי בין התפקוד המוחי של האדם לבין ההתנהגות שלו.

טיפול באמצעות נוירופידבק נמצא במחקרים רבים כיעיל עבור התמודדות עם הפרעות קשב וריכוז, לאורך זמן רב, כך שגם לאחר תום הטיפול, הילד או המבוגר, אינם זקוקים להתערבות תרופתית או להמשך האימון בקליניקה.

אפשר להמחיש טיפול באמצעות נוירופידבק לאימון של שרירים: במהלך הטיפול המטופל לומד לשנות דפוסי פעילות לא יעילים של מוחו לדפוסים יעילים יותר.

טיפול באמצעות נוירופידבק איננו טיפול חודרני ואף חוויתי ומהנה: אימון הפעילות המוחית מתבצעת על-ידי צפייה בסרט או על ידי משחק מחשב במהלכו על המטופל לאמן את מוחו לדפוסי פעילות יעילים יותר שיאפשרו לו לראות להצליח במשחק, במהלך הטיפול, ולהפגין יכולות ריכוז גבוהות יותר, בטווח הארוך.

טיפול פסיכיאטרי תרופתי

טיפול פסיכיאטרי תרופתי הוא טיפול הניתן על-ידי רופא פסיכיאטר בלבד, כאשר ישנם פסיכיאטרים המתמחים בילדים ובני נוער, אחרים במבוגרים וישנם גם המתמחים בגיל השלישי – תחום המכונה פסיכוגריאטריה.

טיפול על ידי פסיכיאטר אין משמעו בהכרח טיפול על-ידי תרופות, יחד עם זאת, במקרה בהם ההמלצה היא נטילת תרופות לשם התמודדות עם המצוקה, רופא פסיכיאטר הוא איש המקצוע היחיד שיוכל לעשות כן.

פניה לפסיכיאטר מומלצת כאשר סובלים ממצוקה רגשית כלשהי ולא יודעים בדיוק כיצד כדאי לטפל בה (דיכאון, חרדה, קשיים בזוגיות, קשיים בין אישיים, קשיים חברתיים, הפרעות קשב וריכוז ועוד) פסיכיאטר עוסק הן באבחון מקצועי והן בהכוונה לאנשי מקצוע אחרים, המתאימים ביותר לשם התמודדות עם הקושי.

מלבד אבחון, הפנייה לגורמי טיפול והמלצה על טיפול תרופתי, ישנם גם פסיכיאטרים המבצעים טיפולים נפשיים מסוגים שונים, בהתאם להכשרתם. כך ישנם פסיכיאטרים רבים שלאחר האבחון מסייעים למטופלים שלהם באמצעים קוגניטיביים התנהגותיים, אחרים מבצעים פסיכותרפיה, ישנם העוסקים בטיפול משפחתי או טיפול זוגי ועוד.

קיראו בהרחבה על: תרופות פסיכיאטריות

הדרכת הורים

במהלך התפתחותם של ילדים ובני נוער עולות פעמים רבות שאלות, מצוקות או קשיים שחשוב להתייחס אליהם בזמן ובכך לאפשר התפתחות נאותה. הדרכת הורים היא אחת הדרכים לעשות זאת.

הדרכת הורים יכולה להיעשות עבור כל אחד משלבי התפתחות הילד – מרגע הלידה ועד סוף תקופת ההתבגרות ולפעמים גם אחרי. עיקרה הוא מתן ידע, ליווי והכוונה כיצד להתמודד עם קושי אותו הילד חווה, כמו למשל – בעיות התנהגות, הרטבה, הפרעות אכילה, הפרעות קשב וריכוז, התמודדות עם פחדים אצל ילדים, דיכאון בקרב בני נוער ועוד.

במקרים אחרים הורים פונים להדרכה לא בשל קושי שהילד חווה אלא בשל קושי שהם חווים בהורות שלהם, בין אם חוסר ביטחון לגבי הדרך בה הם מחנכים, בין אם קושי בהבניית סמכות הורית או קשיים בתפקוד ההורי.

ישנם מקרים בהם הדרכת הורים תעשה במקביל או במשולב עם טיפול בילד, או במקביל למסגרת של טיפול משפחתי, בהתאם לצרכים של הילד, הוריו ומשפחתו.

טיפול דיאדי

טיפול דיאדי היא שיטת טיפול שכיחה להתמודדות עם קשיים שחווים ילדים במהלך התפתחותם. טיפול דיאדי מתבסס על הקשר הדיאדי, דהיינו הקשר הזוגי בין ההורה לילדו, לו חשיבות ייחודית בהתפתחות התקינה של הילד ובהתגברות על קשיים.

טיפול דיאדי מתאים למגוון קשיים כמו בעיות התנהגות, קשיים בוויסות, קשיים בתקשורת, התמודדות עם פחדים, קשיים ביצירת קשרים, התפרצויות זעם ועוד.

הטיפול מורכב מסדרה של מפגשים בהם המטפל בוחן את האינטראקציה בין ההורה לילד, שבדרך כלל משחקים משחק משותף או משוחחים זה עם זה.

במהלך המשחק או לאחריו, מאיר המטפל להורה נקודות שונות שחשוב להתייחס אליהן, מנחה אותו כיצד לנהוג אחר ומדריך אותו כיצד לחולל שינוי גם בבית. חלק מהמפגשים מוקדשים להדרכת הורים משותפת, ללא הילד.

קיראו בהרחבה על: הרגלי ניקיון והיגיינה אצל ילדים

כלים טיפוליים המשולבים בשיטות השונות:

בנוסף לשיטות הטיפוליות שפורטו לעיל, מטפלים רבים נוהגים לשלב במהלך טיפוליהם כלים שונים, בהתאם לקשיים של המטופל, צרכיו ורצונותיו.

כלים אלו, לרוב באים לידי ביטוי כחלק נוסף בטיפול הנועד לסייע למטופל להגיע לתובנות עמוקות יותר על עצמו, להתגבר על קשיים ספציפיים או רחבים יותר וליישם החלטה על שינוי.

היפנוזה

היפנוזה היא כלי טיפולי בו ניתן להיעזר כחלק מטיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול דינמי ועוד. היפנוזה נערכת על-ידי אנשי מקצוע  מוסמכים (על-פי חוק השימוש בהיפנוזה של מדינת ישראל) וידועה כיעילה בהתמודדות עם חרדות, בעיות פסיכוסומטיות, בעיות במצב הרוח, שינוי הרגלים ועוד.

הטיפול בהיפנוזה שונה ממגוון הדעות הקדומות הקיימות עליו. הוא נעשה לטווחי זמן קצרים, תוך מודעות של האדם לתהליך שהוא עובר, אין בו סכנה ולא ניתן לכפות על המטופל לעשות כרצון המטפל.

למעשה, היפנוזה היא מצב נעים, בין ערות לשינה, בו האדם יכול להכיר את עצמו ללא הגנות ולאפשר לעצמו את השינוי המיוחל תוך זמן קצר יותר.

לדעת יותר על: טיפול קצר מועד

מיינדפולנס

מיינדפולנס או תרגול מיינדפולנס, היא כלי טיפולי ששואב את עקרונותיו מחכמת המזרח ומשולב במסגרת טיפולים שונים ויחד עם תובנות של הטיפול המערבי.

כלי זה מסייע להתמודד עם מגוון של קשיים בין אישים וקשיים תוך אישיים כמו ביטחון עצמי נמוך, חרדות, משברים, חוסר שביעות רצון מהחיים וביקורת עצמית גבוהה.

תרגול מיינדפולנס מסייע לאדם להתבונן במחשבותיו ורגשותיו בלי שיפוט מתוך מטרה לקבל את עצמינו כפי שאנחנו ואת המציאות כפי שהיא באותו הרגע. השגת שינוי בתחושת הביטחון, בשביעות הרצון מהחיים, בהתגברות על החרדה ועוד, על פי שיטת המיינדפולנס, מתאפשרת באמצעות קבלת ההווה, התנתקות מהנטייה לשיפוט עצמי גבוה ופתיחות לחוויות ההווה שלנו ללא ביקורת.

הרפיה ודימיון מודרך

תרגילי הרפיה ותרגילי דימיון מודרך מסייעים במסגרת טיפולים שונים, להפחתת מתח, לחץ נפשי, חרדה, קשיים בין אישיים וכן בהתגברות על כאבים הנוסעים ממחלות או מצבים רפואיים שונים.

ישנן שיטות הרפיה שונות, כאשר היתרון המובהק של כולן היא היכולת לתרגלן בבית, לבד, ללא תלות במטפל וליישמן בכל זמן ומקום, לעיתים גם בלי ידיעת הסובבים.

ההנחה העומדת מאחורי שתי השיטות היא שניתן להשיג שליטה טובה יותר על הגוף ועל החוויה הרגשית וכן לשנות את המחשבות שלנו באמצעות הרפיה או דימיון מודרך.

הכירו: הפוביות המוזרות ביותר בעולם!


הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.