אבחון דידקטי לילדים

7 באוגוסט 2012 מאת: admin

הילד שלך מוכשר ומבריק אבל בכל הנוגע ללימודים, זה לא מצליח לבוא לידי ביטוי? הילד סובל משגיאות כתיב או קשיים בהבנת הנקרא?  מתבטא נהדר בעל פה אבל לא מצליח ליישם את הדברים בכתיבה?

ילדים ובני נוער רבים סובלים מלקויות למידה וחווים תסכול שגורם פעמים רבות לקשיים התנהגותיים וחברתיים ובהמשך החיים לבעיות נוספות מתחום בריאות הנפש.

חשוב להבין שאין מדובר בגזירה משמיים וישנם פתרונות רבים ומגוונים שיכולים לסייע לילד שלך.

בעשור האחרון עלתה המודעות ללקויות למידה כמו גם לסובלים מהפרעות קשב וריכוז ועם המודעות, התפתחו שיטות טיפול ולצידן ניתנות הקלות שונות שמטרתן, לעזור לתלמידי הגן ובית הספר לממש את יכולתם לרכוש ידע ולהשלים את הפערים.

אולם, כדי שניתן יהיה להתאים פתרונות, יש לאתר תחילה את מקור הקושי. לשם כך נועד האבחון הדידקטי.

מהו אבחון דידקטי?

אבחון דידקטי או Educational Assessment הוא תהליך בדיקה מקיף של יכולותיו הקוגניטיביות של הילד או הנער. האבחון מאפשר לאיש מקצוע מתחום ההוראה לאתר ולסווג לקויות למידה, במקרה הזה אצל ילדים ונערים בגיל צעיר יחסית.אבחון דידקטי לילדים

בנוסף, האבחון מזהה את אסטרטגיות הלמידה הקיימות, בודק את יעילותן, ומסייע באיתור הקשיים השונים כמו מתח והתרגשות, פיזור דעת ועוד, אותם חווה הילד בזמן הלמידה ובעיקר בזמן מבחנים.

מהי מטרת האבחון הדידקטי?

מטרת הראשונה והעיקרית של האבחון הנה לאפיין ולמפות את הכוחות והכשלים בלמידה לצורך תכנון טיפול מתאים כבר מגיל צעיר ככל שניתן.

האבחון הדידקטי מאתר את ליקויי הלמידה, את הקשיים הממוקדים ומסייע במציאת פתרונות אשר מסייעים לילדים ולנערים לעקוף את הקושי שלהם ולשפר את הישגיהם בתחומים בהם זוהה קושי.

קיראו על הפוביות הכי מוזרות בעולם!

מהם הפתרונות המוצעים?

לאחר שאותרה הלקות, ניתן לבנות עבור הנבדק תוכנית חינוכית מיוחדת בהתאם להמלצת המאבחן, וכן לערוך עבורו התאמות.

הפתרונות השכיחים ביותר המוצעים להתמודדות עם הקשיים העולים במסגרת האבחון, הם הקלות שונות במסגרת הלימודית והתאמות בבחינות הבגרות.

מאבחן דידקטי יכול להמליץ על התאמות כמו:
הארכת זמן, התעלמות משגיאות כתיב, שימוש במילון אלקטרוני, הקראה על ידי בוחן חיצוני.

לדוגמא, הקלה אפשרית לילד עם קושי גרפי שאינו מצליח להתבטא בכתב כראוי – כתיבתו איטית, כתב היד שלו אינו קריא – היא לתת לתלמיד את האפשרות להשלים את המבחן בע"פ או אפילו לבצע מבחן בהכתבה מלאה.

קיראו בהרחבה על: חרדה חברתית

תהליך האבחון הלכה למעשה

האבחון מתבצע באחד ממכוני האבחון, על ידי מאבחן דידקטי שהוסמך לכך על ידי משרד החינוך. האבחון אורך בין 4-6 שעות, בהתאם לקצב הנבדק, ובדרך כלל כולל שני מפגשים.

במסגרת האבחון הדידקטי ייבחנו: קריאה וכתיבה, הבעה בעל פה לעומת הבעה בכתב, יכולות מתמטיות, אנגלית, תפיסה מרחבית, תפיסה חזותית, תפקודי זיכרון וקשב וריכוז.

מסקנות האבחון כוללות את נקודות החוזק והקשיים של הנבחן, דרכי התמודדות והמלצות להמשך טיפול. הממצאים מוגשים להורי הנבדק, והצוות החינוכי מחויב לפעול בהתאם להמלצות ולאפשר את ההתאמות להן זכאי התלמיד.

למידע נוסף והתייעצות עם מומחים אנו ממליצים לפנות למכון חיבורים נמל תל אביב לצורך ביצעו האבחון

איך בוחרים מכון מתאים לאבחון?

ישנו פער בין מה שמכוני האבחון השונים מציעים, ולפני שקובעים אבחון מומלץ להיעזר בהמלצות ולשאול שאלות כדי ללמוד על טיב האבחון: מי עורך את האבחון? מה ההכשרה שלו? מה כולל האבחון? כמה זמן ייערך? יום אחד או שניים? יום אחד מעיד על חוסר רצינות.

חשוב להבין כי האבחון הוא חוויה מכוננת בחיי התלמיד ותהיה לה השפעה על עתידו ולכן, יש להקפיד על מאבחן שיספק אבחון מפורט ומקצועי וגם ידע ליצור קשר איכותי ולספק חוויה חיובית לילד.

כאמור לעיל, אנו ממליצים לפנות לקבלת יעוץ ואבחון במכון חיבורים נמל תל אביב, המתמחה בכל הנוגע לאבחון דידקטי לילדים והתאמת שיטות טיפול מתאימות, לפי צרכיו של הקטין.

קיראו עוד: למה ילדים פוחדים מרופא שיניים?


מופיע בקטגוריות: ילדים ונוער

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.