הרגלי ניקיון והיגיינה אצל ילדים

1 במאי 2012 מאת: admin

באיזה גיל כדאי להתחיל ללמד את הילד או הילדה הרגלי ניקיון והיגיינה? איך עושים את זה נכון בלי ללחוץ או לגרום לילד לנזקים? בואו לקרוא ולהבין יותר על הקניית הרגלי ניקיון לילדים…

ילדים נולדים עם כמה דחפים אינסטינקטיביים. ילד בן כמה שבועות בלבד, לדוגמא, יודע להודיע לסביבתו כאשר הוא סובל. כאשר קר לו, כאשר הוא רטוב או רעב, הוא יודע מה לעשות על מנת לגרום לשינוי במצבו הפיזי – מנגנון הבכי הוא סוג של מנגנון הישרדות.

אולם, שמירה על ניקיון והיגיינה איננה אינסטינקט. ילדים צעירים, אם לא יקבלו הדרכה נכונה מההורים, לא יפתחו תפיסה של הרגלי ניקיון. הרגלי ניקיון אינם רק חלק מן הנורמות ההתנהגותיות במסגרת חברה מתורבתת, כמו לא להצביע או לא לצעוק, אלא גם הם סוג של מנגנון הישרדות.

קיראו בהרחבה בנושא: הדרכת הורים

אי שמירה על היגיינה חושפת את האדם ואת סביבתו למגוון של מחלות וסיכונים בריאותיים שניתן להימנע מהם בקלות. על כן, חשוב מאוד להתחיל ולהדריך את הילד כבר מגיל צעיר לאמץ הרגלי ניקיון אישיים.הקניית הרגלי ניקיון והיגיינה לילדים

הוו דוגמא אישית

כמו שיודעת כל אמא שרואה את הבת שלה מודדת את נעלי העקב הגדולות עליה בעשר מידות, ילדים אוהבים לחקות את המבוגרים שמסביבם.

על כן, לפני שמסבירים לילד מדוע חשוב לשטוף ידיים או לצחצח שיניים כל יום, חשוב יותר מכך להוות דוגמא אישית ולספק לילד את ההרגשה שכל אדם בוגר שומר על ניקיונו.

ילד שגדל בסביבה מלוכלכת ובבית מוזנח, סביר שיגדל להיות אדם בוגר מוזנח גם הוא. אין צורך להפוך את הבית לבית מרקחת, אך יש להקפיד על ניקיון שבועי. ילד שרואה כי המבוגרים בסביבתו מקפידים על ניקיון הבית והיגיינה אישית, סופג ומפנים – ככה זה עובד.

נוסף על כך, הפכו את רוטינת הניקיון האישי למשהו שנראה ככיף לילד. ילדים רבים נהנים לראות את אביהם מתגלח, לדוגמא, ואוהבים להשתתף בתהליך, משום שזה גורם להם להרגיש בוגרים יותר.

הפכו את רוטינת צחצוח השניים לחלק מן התהליך. כך ירגיש הילד שכשהוא מצחצח שיניים, הוא "מתנהג כמו גדול". באותו אופן, דאגו שייראה אתכם רוחצים ידיים לפני האוכל – כך יפתח את הרצון לחקות אתכם.

אם מגיע הביתה חברת ניקיון או מנקה קבועה, חשוב שהילד יהיה נוכח ויראה כיצד ההורים "משקיעים בניקיון". גם בלי הרבה מילים, מראות אלה נשארות בפנים ומלוות את הילד לאורך שנות ההתבגרות שלו. הוא לומד כי חשוב להשקיע בניקיון הסביבה כי כך נוהגים הוריו.

זיכרו לשמור על פרופורציות, על מנת להמנע ממצב שבו הילד יסבול מאובססיה לניקיון, שמקורה הרבה פעמים בטראומת ילדות.

ידע הוא כוח

ילדים רבים לא נהנים מן המקלחת היומית, משום שהיא נתפסת עבורם כעוד חובה לא מהנה. זאת משום שהם לא מבינים את החשיבות בהתרחצות יומיומית. על מנת להאיר את עיניהם, למדו אותם על חיידקים ומחלות בצורה מהנה שמתאימה לגיל שלהם.

הספר "קריוס ובקטוס" לדוגמא, גרם לילדים רבים במהלך העשורים הקודמים לצחצח שיניים במרץ כל ערב, על מנת שלא לפגוש בשני החיידקים הידועים לשמצה. חפשו ספרים דומים המותאמים לגיל הרך, והקריאו אותם לילדים.

התאימו ציפיות לגיל

זכרו כי ילד בשלבים השונים של חייו הוא בעל יכולות שונות. בשלבים הראשונים של החיים, בשנה הראשונה או השנייה, אין טעם להרגיל ילד לצחצח שיניים – הוא לא מסוגל לעשות זאת לבד.

אולם יש להתמקד בהקניית הרגלים בסיסיים. יש ללמד את הילד להתרחק, לדוגמא, מהפרשות בעלי חיים בזמן משחק בחצר, וכן לא להתפלש בבוץ. במהלך שנת החיים השלישית והרביעית ניתן להתחיל לצפות ממנו לצחצח שיניים בכוחות עצמו, תוך הדרכה.

כמו כן, חשוב לא להגזים בהקניית הרגלי היגיינה. חשוב שהילד ילמד על חשיבות ההישמרות מחיידקים ומחלות, אך יש להיזהר לא לפתח אצל הילד פוביה מחיידקים.

כמו כל פן אחר של חינוך ילדים גם כאן: איזון ומתינות הם שם המשחק.

קיראו עוד בנושאים קרובים:

התמודדות הורים עם קשיים של ילד
עוד על הרגלי ניקיון לילדים – קולות לבריאות הנפש


מופיע בקטגוריות: ילדים ונוער

תגובות

תגובה אחת על ”הרגלי ניקיון והיגיינה אצל ילדים“

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.