התמכרות לסמים ואלכוהול בקרב בני נוער

3 באפריל 2012 מאת: admin

אחת ההתמכרויות הנפוצות ביותר בקרב בני נוער הנה התמכרות לסמים ולאכוהול, הזמינים באופן יחסי לכל אחד מאיתנו, כבר מגילאים צעירים ולאורך החיים. כיצד ניתן להתמודד ולהשתחרר מההתמכרות?

התמכרות לסמים ולאלכוהול בקרב בני נוער, כמו התמכרויות מסוגים אחרים, מלווה בהתנהגות מזיקה החוזרת על עצמה, ובמקרה זה – בשימוש בסמים ובצריכת אלכוהול מופרזת.

להתמכרות לסמים ולאלכוהול בקרב בני נוער וגם בקרב מבוגרים ישנם כמה היבטים – התנהגותיים, פיזיים ונפשיים, והיא מורכבת משני שלבים מרכזיים.

בשלב ראשון, שהוא קצר יחסית, מלווה ההתמכרות בתחושה נעימה של שחרור והקלה, ללא כל השפעות מזיקות הניכרות לעין. בשלב השני מתחילים להופיע נזקי ההתמכרות.

במקביל נוצרת תלות מתחזקת והולכת בסמים או באלכוהול, ויש צורך בהליך גמילה ממושך כדי להיחלץ ממעגל הרסני זה.התמכרות לסמים ואלכוהול

קיראו: ד"ר טל מסביר על גמילה מהתמכרויות

הסיבות המובילות להתמכרות הן רבות ומורכבות, ומושפעות ממאפייני אישיות וגם מהשפעות סביבתיות.

בהתאם לכך, חשופים בני הנוער יותר מקבוצות אוכלוסייה אחרות לסכנה להתמכר לסמים או לאלכוהול.

התפתחות גופנית מואצת, דימוי גוף בעייתי, היעדר בשלות נפשית, חשיפה ללחץ חברתי וניסיון לדמות לאחרים הם כמה מהסיבות להתמכרות לסמים ולאלכוהול בקרב נערים ונערות.

התמכרות לסמים ולאלכוהול – מאפיינים

התמכרות לסמים ולאלכוהול בקרב בני נוער נוצרת כתוצאה משילוב בין מרכיבים נפשיים והתנהגותיים ובין התפתחות תלות בחומרים פסיכו אקטיביים.

ההתמכרות לסמים ולאלכוהול גורמת גם לאורך זמן להרעלה כרונית של הגוף. מעבר לכך, לכל אחת מההתמכרויות – לסמים או לאלכוהול, ישנם מאפיינים ייחודיים ושליליים עליהם נפרט.

בקרב בני נוער המתמכרים לסמים, גורם השימוש החוזר ונשנה בחומרים הפעילים להתפתחות סבילות גופנית כנגד חומרים אלה ולהתגברות התלות בהם. כתוצאה מכך, זקוקים המתמכרים לכמויות הולכות וגדלות של מנות הסמים.

קיראו בהרחבה על: סוגי סמים נפוצים

עם זאת, קיימים גם הבדלים בסימפטומים האופייניים להתמכרות לסמים ביחס לסוג החומר הפעיל וגם ביחס למאפייניו הגופניים והנפשיים של המתמכר. ליחצו על הקישור שלמעלה לקריאה מקיפה אודות סוגי הסמים והשפעת השלילית על המשתמש.

במקרים של התמכרות לאלכוהול, ככל שכמות האלכוהול הנצרכת גדלה, כך גם גוברים הצורך והתלות בשתייה.

כמו כן, גורמת התמכרות זו לאורך זמן לחוסר שליטה על כמות האלכוהול הנצרכת, לקושי גדל והולך להשתכר ולתלות פיזית בלתי נשלטת בשתייה.

במקרי התמכרות קיצוניים עלולות להתפתח בעיות רפואיות שונות, כדוגמת: הרעלת אלכוהול, פגיעה בכליות ובכבד ולעיתים אפילו פגיעה במוח, תופעות של דיכאון קשה ועוד!

רבים מהמכורים מתלוננים על מגוון רחב של בעיות בתחום בריאות הנפש עליהם נפרט במאמר המשך.

טיפול מקצועי במגוון התמכרויות

חשוב ביותר לנסות ולמנוע את ההתמכרות לסמים או לאלכוהול עוד בשלבי התהוותה, אך לצערינו זה לא תמיד אפשרי.

בכל מקרה בו מזהים כי הנער או הנערה אינם מתנהגים כתמול שלשום, אפאטיים ומנסים להסתיר מידע, חשוב לנסות ולשוחח איתם, לברר מה קורה ובעת הצורך לפנות לקבלת סיוע מקצועי.

שכן, לרוב מצויים המתמכרים בתוך מעגל קסמים ממנו אינם יכולים להיחלץ בכוחות עצמם, והסיוע של בני משפחה חשוב יותר מאי פעם.

יתרה מכך, פעמים רבות למרות הרצון הטוב של בני המשפחה, הם אינם יכולים להתמודד עם המצב בכוחות עצמם וללא תמיכה וסיוע מקצועי.

במרבית המקרים בהם ההתמכרות לסמים או לאלכוהול היא כבר בשלבים מתקדמים יותר, לרוב יש צורך בטיפול גמילה מקצועי. תהליך גמילה זה כולל התייחסות להיבטים פיזיולוגיים, פסיכולוגיים וגם חברתיים.

פסיכותרפיה עם פסיכולוגים ואנשי מקצוע המתמחים בתחום, הצטרפות לקבוצות תמיכה פעילות, סיוע ביצירת קשרים חברתיים חדשים וחיוביים, תמיכה בבני המשפחה וטיפול תרופתי נלווה הם כמה מהדרכים המרכזיות לגמילה מסמים ומאלכוהול.

בכל מקרה מומלץ להפנות את המכור לייעוץ מקצועי אישי, שינער אותו ויסביר כי הרבה הברירה אלא להתמודד מול "המחלה" (כן – התמכרות היא מחלה) שאחרת עלול המצב להדרדר במהירות.

קיראו מידע נוסף בנושא:


תגובות

תגובה אחת על ”התמכרות לסמים ואלכוהול בקרב בני נוער“
  1. מאת אמאמודאגת:

    ישנה דרך מצוינת לגמילה מסמם ואלכוהול, גם לבני נוער. ניתן לקבל מידע מציפי שעזרה לרבים להיגמל ויש לה סיפורי הצלחה רבים.
    הטלפון שלה: 050-2535025

    בהצלחה!

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.