מהו דימוי גוף וכיצד הוא משפיע על תפיסת העצמי שלנו?

12 בפברואר 2012 מאת: admin

דימוי גוף הוא מושג בתחום הפסיכולוגיה ההתפתחותית, הקשור לזהות האישית של כל אחד ואחת מאיתנו ולדימוי העצמי.

היום נהוג להגדיר את המונח דימוי גוף כמכולל שלם של תפיסות, רגשות, מחשבות ותחושות של הפרט ביחס לגופו. מכלול זה מושפע מהאישיות וגם מהסביבה החברתית בה אנו חיים.

למעשה, דימוי הגוף הוא תוצאה של האינטראקציה בין הפרט ובין הקונטקסט החברתי שלו. גורמים פנימיים משמעותיים כדוגמת דימוי עצמי חיובי, או להיפך, חוסר ביטחון עצמי משפיעים על הדימוי הגופני, ובאותה מידה מושפעים מאינטראקציות חברתיות שונות. דימוי גוף

בהתאם לכך, את הדימוי הגופני של כל אחד מאיתנו ניתן למקם על ציר דמיוני, הנע בין דימוי גוף חיובי מאוד ובין דימוי גוף שלילי מאוד.

בהקשר זה, חשוב לזכור כי דימוי הגוף שלנו איננו סטאטי אלא משתנה בהתאם להתנסויות חיצוניות ולפרשנות האישית שלנו.

אבחון עצמי: האם את/ה סובל/ת מביטחון עצמי נמוך?

התפתחות דימוי הגוף

אנו נולדים עם גוף המלווה אותנו לאורך כל שנות חיינו, ולמרות שלתוכן הפנימי של כל אחד ואחת מאיתנו ישנה חשיבות רבה ביותר, הרי שגם המראה החיצוני הוא משמעותי מאוד.

דימוי הגוף נוצר ומתפתח כבר בשנות חייו הראשונות של התינוק כתוצאה ישירה מהקשרים אותם הוא רוקם עם סביבתו הקרובה.

התינוק לומד לזהות את גבולות גופו ולהפריד בינו ובין הסביבה החיצונית. דימוי גופני זה ממשיך ומתפתח לאורך השנים, כאשר בגיל ההתבגרות הוא הופך לדומיננטי ביותר, כתוצאה מנסיבות פנימיות וחיצוניות כאחד.

הדימוי הגופני מושפע מהדימוי העצמי שלנו, כאשר במצב האידיאלי קיים איזון עדין בין ההכרה בחשיבותו של המראה החיצוני ובין הימנעות מעיסוק מוגזם ואובססיבי בטיפוח החיצוניות ובשימת לב לפגמים זניחים.

בהקשר זה, דימוי גופני שלילי מתפתח כתוצאה מתהליכים נפשיים ופנימיים, כדוגמת מצבים של דיכאון או הפרעות אישיות שונות, וגם כתוצאה מהשפעות חיצוניות, כדוגמת לחץ חברתי ויצירת מודל יופי אידיאלי שאיננו בר השגה.

מצב זה לרוב גורר לעיוות בתפיסת העצמי ובתפיסת הגוף, ולשורה של בעיות נפשיות, ובמצבים קיצוניים, כדוגמת אנורקסיה, גם לפגיעה גופנית קשה.

לחץ/י כאן לקריאה מורחבת בנושא הפרעות אכילה

דימויי גוף שליליים

העיסוק בדימוי הגוף מלווה אותנו לאורך כל חיינו, אך בתקופת גיל ההתבגרות, הוא הופך למשמעותי מאוד. שכן, בתקופה זו חלה התפתחות מינית וביולוגית מהירה ביותר, ובני הנוער עסוקים בהשוואה תמידית של עצמם מול האחרים ובמחשבות על מגע גופני ועל מערכות יחסים.

כתוצאה מכך, התפתחות הדימוי הגופני בגיל זה משפיעה על הביטחון העצמי ועל התפקוד החברתי והמיני בהמשך.

לחץ/י לקריאה נוספת בנושא התמודדות הורים עם קשייו של ילד מתבגר

דימוי הגוף של מתבגרים מושפע מאוד מהקשרים חברתיים ומאמצעי התקשורת. בחברה המערבית המודרנית אידיאל היופי קשור בגוף רזה. הגוף הרזה הוא הערובה לבריאות, להצלחה חברתית, להצלחה מינית ולאושר.

לעומתו, עודף משקל וגוף מלא קשורים מבחינה נורמטיבית לשלל גורמים שליליים, כדוגמת: היעדר כוח רצון, עצלנות וחוסר שליטה עצמית. דימויי הגוף האידיאליים המוצגים באמצעי התקשורת השונים כוללים דוגמנים ודוגמניות שמשקלם נמוך מהממוצע.

דימויים קולקטיביים אלה משפיעים על הדימוי הגופני של הצופים, לעיתים אף בצורה קיצונית. בהתאם לכך, משקל עודף נתפס כלא אטרקטיבי, כאשר אנשים שגופם מלא ואיננו תואם לאידיאל היופי המקובל עלולים לסבול כתוצאה מכך מדימוי עצמי וגופני נמוך וגם מדחייה חברתית ומינית.

אתרי פרו אנה – הסכנה שברזון!


מופיע בקטגוריות: הפרעות נפשיות, ילדים ונוער

תגובות

2 תגוובת על ”מהו דימוי גוף וכיצד הוא משפיע על תפיסת העצמי שלנו?“

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.