נשירת שיער אצל ילדים כתוצאה ממצב פסיכולוגי

22 ביוני 2010 מאת: admin

לא נדיר להיתקל במקרה של ילד ששיערו נושר. למעשה, כארבעה אחוזים מילדי ארצות הברית מטופלים מדי שנה אצל פסיכיאטרים, פסיכולוגים ורופאי עור בעקבות נשירת שיער מוגזמת ואף התקרחות. בואו לקרוא על התופעה, ומה היא מסמנת עבורינו בבירור.

גורמים לנשירת שיער בקרב ילדים

שיער ראשם של ילדים יכול לנשור מסיבות רבות, חלקן פיזיות, וחלקן פסיכולוגיות, אך את כולן ניתן לאבחן ובכולן ניתן לטפל. בחלק מהמקרים תופעת נשירת השיער היא פיזיולוגית גרידא, ויש להפנות את הילד הסובל מהנשירה ומההתקרחות אל רופא העור במטרה לערוך את הבדיקות הפיזיולוגיות המתאימות לילד.

לעתים תהיה זו פטריה מדבקת, ולעתים תופעה גנטית הקשורה לחוסר עיגון של שורש השיער, או למחלות חום ארוכות טווח. מגוון הסיבות לאיבוד שיער מאסיבי בגיל צעיר הוא גדול, וכדאי לבדוק את מבנה השיערה ואת הגורמים הפיזיולוגיים העשויים לגרום לתופעה המטרידה.

בחלק מהמקרים נשירת השיער עלולה להיגרם כתוצאה ממצבים קיצוניים של לחץ וסטרס נפשיים גדולים ועצימים, המשפיעים באופן ישיר ומהיר על מבנה השיער, ועל זרימת החומרים החיוניים להתפתחותו ולשמירה על בריאותו של השיער.

אבחון פסיכולוגי ושל תופעת נשירת השיער

אחת התופעות הפסיכולוגיות הנפוצות הנוגעות לאיבוד שיער מאסיבי בקרב ילדים כתוצאה מסטרס היא הפרעה בשם טריכוטילומניה.

זוהי תופעה פסיכולוגית בה הילד תולש באופן אובססיבי את שיערות ראשו כתוצאה ממצב נפשי מעורער או מטראומה נפשית חזקה. תופעה זו שכיחה בקרב ילדים נפגעי נסיונות תקיפה מינית.

נשירת שיער אצל ילדים - על מה היא מאותתת?

נשירת שיער אצל ילדים - על מה היא מאותתת?

תופעה נוספת היא תופעת הסטרס. ילדים שהיו נתונים ללחץ נפשי רב מכל סיבה שהיא יסבלו לרוב משיער פגום, מצמיחה לא תקינה, ומנשירת שיער מוגברת שעלולה להביא להתקרחות לא טבעית במספר מוקדים בראש.

תופעה זו ידועה בעיקר לאור מצב ביטחוני קשה באזורים בהם הפגיעה מרוכזת. ניתן לראות דוגמאות רבות למקרים דומים באזור הצפון לאחר מלחמת לבנון השניה או באזור שדרות ויישובי עוטף עזה בטרם מבצע עופרת יצוקה. לעתים סטרס שכזה יכול לנבוע גם כתוצאה ממצב חברתי ירוד, מהרגשה דחויה בסביבה, וממצוקה חברתית קשה.

נשירת שיער אצל ילדים כנורת אזהרה

לעתים נשירת שיער לא טבעית אצל ילדים יכולה להעיד על מצוקה נפשית גדולה שיש לתת עליה את הדעת. במקרה של התקרחות בלתי מוסברת כדאי להתייחס לשאר האלמנטים בהתנהגותו של הילד.

האם הילד נהיה מסוגר ומופנם? האם הוא לא מחייך ומסתובב במבט שפוף? האם הילד ביישן או עצבני יתר על המידה? כל אלו הם דברים שכדאי לשים אליהם לב במיוחד לאור נורת האזהרה הפיזית שנדלקת.

איך הגלגל מסתובב לו

בעת נשירה הנגרמת כתוצאה ממצב פסיכולוגי, סובל הילד ממצוקה ומלחץ נפשיים. הבעיה בתופעה הזו היא שיש כאן מעגליות שקשה לצאת ממנה.

הילד סובל ממצב נפשי ירוד, ולכן שיער ראשו נושר. מכיוון ששיער ראשו נושר, הילד סובל מדימוי עצמי וסביבתי נמוך וכתוצאה מכך גובר הלחץ הנפשי בו הוא שרוי. התופעה הזו יכולה לחזור על עצמה עד שימצא הפתרון שיוציא את הילד מה'לופ' אליו נקלע.

בתור הורים, אם שיער ילדכם נושר, אנו ממליצים על התייעצות עם פסיכולוג בהקדם האפשרי, מכיוון שישנה כתובת על הקיר אותה אנו מחויבים לקרוא.

אתם מוזמנים להגיב וכן לקרוא מידע נוסף אודות בריאות הנפש באתר זה: מחרדת בחינות ועד תרופות פסיכיטאריות.


תגובות

13 תגוובת על ”נשירת שיער אצל ילדים כתוצאה ממצב פסיכולוגי“
 1. מאת ברוריה:

  נשירת שיער קשה אצל ילדים

  בתי בת ה-10 סובלת מנשירה קשה קרוב ל8 חודשים אני חשה חרדות לגבי המצב עלי לציין שבתי סבלה מכינים כתוצאה מהדבקות בבית הספר והשתמשתי בתכשירים לניקוי הראש כגון: חפיף ופריודרם הפעם האחרונה שהשתמשתי הייתה לפני שנה בדיוק מאחר ובפעם האחרונה בתי סבלה מצריבה חזקה בקרקפת והחלטתי שלא להשתמש יותר והעדפתי לסרק רק עם מסרק סמיך (למרות הסבל שכרוך בכך )
  מבדיקות דם שעשיתי לה לא נמצאה סיבה לנשירה כך לפחות טוענת הרופאת משפחה.

  פונה אני אליכם בבקשת עזרה ואו לפחות הכוונה .
  לראות את כמות הנשירה ואיך שהשיער הולך ומדלל לעומת שיער שהיה מלא עד כדי כך שכל מי שפגש בילדה החמיא לה על העובי והסמיכות של שיערה.

  אנא מכם עזרו לי להציל את שיערה של בתי.

  ברוריה

 2. מאת שרה:

  שלום

  האם התקרחות מחמת סטרס היא תופעה העוברת בתורשה?

 3. מאת admin:

  שלום לך שרה,
  ככל הנראה לא. כמובן שקשה להפריד לרוב בין גורמים גנטיים לסביבתיים, אבל סטרס בעיקרו הוא סביבתי ולא תורשתי. גלישה נעימה.

 4. מאת שלומי:

  שלום
  לתדהמתנו, גילנו השבוע אצל בתנו בת ה-11 קרחת בראש בקוטר של 5 ס"מ
  לפני מספר ימים רעייתי חפפה לבתנו ולא ראתה דבר.
  האם יתכן שזה נוצר בפתאומיות, תוך ימים ספורים.
  הילדה עוברת בימים האחרונים סוג של לחץ חברתי מצד בנות בכיתה והיתה לה גם מצגת שהיתה צריכה להראות מול כל הכתה ודי התרגשה.
  הכל עבר בשלום והיא נהנתה, לדבריה. יכול להיות שיש קשר בין הדברים?

  אנחנו הולכים היום לבדיקה אצל רופא הילדים, כדי לקבל אבחנה ואופן טיפול.
  אודה לךכם על תשובתכם.
  תודה

 5. מאת admin:

  שלום לך שלומי,

  נדהמנו לשמוע את הסיפור. חשוב מאוד שאתם בתור הורים עוקבים ורואים את השינויים המהירים בשיער בתכם. נשמח לעקוב אחרי הסיפור ולשמוע מכם התפתחויות. על פניו נשמע שעשוי להיות בסיס נפשי, ולאחר פניה אל רופא הילדים (ובתקווה גם לרופא עור – חשוב), נהיה ותהיו יותר חכמים. יכול להיות שהיתה כאן תלישה בהיסח בדעת שגם היא בסיסה נפשי. בכל מקרה, היו ערניים ולבריאות.

  לבריאות!

 6. מאת admin:

  לברוריה שלום,

  סליחה על התגובה המאוחרת. חשוב ביותר לפנות לרופא עור מומחה. זה קודם כל. אם שוללים בסיס אורגני (צריבה בקרקפת, בדיקות דם לא טובות ועוד), אפשר (ומותק במקביל – אין סתירה) לפתוח את האפיק הפסיכולוגי – לקבוע עם פסיכולוגית ילדים לשיחה עם הילדה, כדי לנסות להבין את הסיטואציה וכיצד מקלים עליה. חשוב שתשמרי גם על עצמך כי חרדה אצל הורים "זולגת" מהר מאוד גם אל הילדים.

  נשמח להתעדכן,
  לבריאות!

 7. מאת מורן:

  שלום,
  בתי בת 3, יש לה אח בן שנה ושלושה חודשים וכשהיא הייתה בת שנתיים עברנו דירה והיא עברה גן וכל זה כשאחיה היה בן 3 חודשים.
  בשנה האחרונה אני מבחינה בהתקרחות שהתחילה בשביל המרכזי של השיער ולאט לאט ההתקרחות ממשיכה לעוד שבילים בראש.
  אין לנו בעיות בבית, אני מבלה איתה זמן איכות ולא נראה לי שיש לה סיבה לסטרס לאור העובדה שאחיה כבר בן שנה ושלוש ולאיזור המגורים החדש היא התרגלה…
  בדיקות הדם תקינות, רופא עור אומר שהכל בסדר אבל לי יש הרגשה חזקה מאוד שזה רגשי…היא כוססת ציפורניים מגיל שנתיים וחצי ובכלל היא ילדה מאוד חכמה שזוכרת דברים חודשים אחורנ ומפנימה כל דבר הכי קטן…
  מה אני עושה? אני ממש מפחדת שזה יחמיר ויפגע לה ביופי החיצוני ובדימוי הפנימי…

 8. מאת יוסי:

  שלום שמי יוסי בן 16 וחצי לפני כשנה הייתי משתמש בוואקס לשיער קבוע כל יום כך כל השנה הפסקתי עם זה מכיוון שראיתי שיש לי קרחות בקרקפת ושלא גודל שם שום שערה חלק מהקרקפת עם שיער וחלק שני בלי שיער ועם קרחות קטנות והשיער יותר דליל והשאלה שלי בעצם עם השיער יכול לחזור לגדול כמו שהוא היה או שהוא ישאר כך? אשמח עם תענה לי תודה רבה

 9. מאת יוסי:

  שלום שמי יוסי בן 16 וחצי לפני כשנה הייתי משתמש בוואקס לשיער קבוע כל יום כך כל השנה הפסקתי עם זה מכיוון שראיתי שיש לי קרחות בקרקפת ושלא גודל שם שום שערה חלק מהקרקפת עם שיער וחלק שני בלי שיער ועם קרחות קטנות והשיער יותר דליל והשאלה שלי בעצם עם השיער יכול לחזור לגדול כמו שהוא היה או שהוא ישאר כך? אשמח עם תענה לי תודה רבה

 10. מאת לימור:

  fבני בן השלוש ו9 היה אצל הספר וגילינו שתיי מקומות של התקרחות ברואשו הספר אמר זה יכול להיות חוסר ברזל האם זה נכון?
  קבעתי טור לרופא

 11. מאת גבריאל:

  שלום שמי גבריאל בן 13 וחצי.נושר לי השערות אני שם את הידים על הראש וכבר יש שיער על היד.
  במלקחת או שאני מיסתרק יוצא לי מלא שערות שנושרות.
  שנה שעברה סבלתי מלחץ מאוד חזק כלומר ממבחנים וכל פעם שהיה מבחן הייתי בוכה וממש עצבני.או שהייתי שוכח משהו ישר בוכה ומתחיל לכעוס.זה הייתה ממש טראומה ואמא שלי שמה לב שסבלתי מלחץ נפשי קשה.
  עכשיו בשנה שעברה לא נשר לי השיער.ואז פוף לפני חודשיים השיער מתחיל לנשור לי כל הזמן.אבל עכשיו אני כבר לא לחוץ,לקחו אותי לפסיכולוג והכל עבר,אולי יש קצת לחץ פו ושם אבל לא נפשי וקשה.
  האם תוכל לעזור לי אני ממש דואג כי אני לא רוצה להיות קירח ואבא שלי (אני בן) לא מקריח.
  בבקשה תשובה דחופה,אני עושה מחר בדיקת דם לראות אולי יש מחסור בויטמנים,אבל לא ניראלי שזה זה.

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.