פסיכודרמה – משחק תפקידים כטיפול נפשי

19 בדצמבר 2011 מאת: admin

פסיכודרמה (Psychodrama) היא שיטה של טיפול נפשי בה המטופל מתבקש להשלים את תיאור פעולותיו באמצעות תהליך של דרמטיזציה (Dramatization), משחק תפקידים וייצוג-עצמי דרמטי.

התקשורת בתוך הטיפול היא גם מילולית וגם לא-מילולית. אין צורך ללמוד משחק או להיות מוכשר בו כדי ללכת לטיפול פסיכו דרמתי. הרעיון הוא לא לשחק נאראטיב של מחזאי, אלא לאפשר לכל אחד להיות המחזאי והשחקן הראשי בדרמה של חייו.

השיטה פותחה על ידי יעקב לוי מורנו, בשנות הארבעים של המאה העשרים. מורנו יצר סטינג טיפולי שדומה להצגת תיאטרון, בו עומדת במה ועליה אביזרים שיסייעו להצגה.

בטיפול ישנו פרוטגוניסט, שהוא השחקן המוביל, קהל וכן במאי הפסיכודרמה שהוא המטפל. הקהל מאוד מעורב בפעולה הדרמטית.פסיכודרמה

אנשים בקהל יכולים לייצג את עצמם ואת דעותיהם על מה שמתרחש בדרמה, או לחילופין עשויים להשתתף בדרמה כדי לסייע לפרוטגוניסט, לשמש כקהל מריע ומגיב, או כייצוג של קול אחר שיכול להרחיב את סיפור העלילה לתמות אוניברסאליות.

מהלך הטיפול

מפגש טיפוסי קבוצתי של פסיכודרמה נערך בין שעה וחצי לשעתיים ובו עוסקים בפרוטגוניסט אחד ויחיד. במהלך הטיפול מגלמים כמה סצנות, לדוגמה זיכרון של אירוע ספציפי שארע בעבר, מצבים לא פתורים, דרמות פנימיות, פנטזיות, חלומות, או ביטויים של מצבים רגשיים פנימיים.

לחצו לקריאה נוספת בנושא טראומה נפשית – החיים והמהמורות שבדרך

לפסיכודרמה טכניקות קבועות שמאפשרות חקירה של קונפליקטים פנימיים באמצעות תפקידים כגון כפיל, היפוך תפקידים, שיקוף (Mirroring) ואטום סוציאלי. לעתים חברי הקבוצה ייטלו על עצמם תפקידים בסצנות וכשמדובר בטיפול יחידני חפצים דוממים.

פסיכודרמה משמשת בעיקר ככלי לטיפול קבוצתי, משום הכוח של הקבוצה להעלות סצנות משותפות, אך היא יכולה לשמש גם בטיפול יחידני. במקרה של הנחיית קבוצות ישנו דגש משתנה על הדינאמיקה בין חברי הקבוצה כבכל תהליך קבוצתי.

באמצעות הפסיכודרמה עשוי להתרחש תיקון ושינוי בחייו של הפרוטגוניסט. הוא עשוי לקבל נקודות מבט חדשות, לומר את הדברים שתמיד רצה לומר ולהפוך מודע למעשיו ולרגשותיו, כמו גם לרגשותיו של האחר. הוא לומד להכיר את עצמו טוב יותר וחושף צדדים שהיו חבויים גם בפניו.

במובן הרחב יותר מי שמשתתף בטיפול פסיכודרמה עובר תהליך בו הספונטאניות הטבעית שלו מוצאת אפיק לביטוי במסגרת מתאימה ומוגנת וכך הוא יכול להתחיל להיות יצירתי בפתרונות שהוא מוצא לבעיות ישנות וחדשות בחייו, גם מחוץ לקבוצה.

בהקשר של בריאות הנפש תהליכים פסיכולוגיים אלה הם משמעותיים לאין שיעור. פסיכודרמה מאפשרת לנו להתבונן בדפוסים הלא מתפקדים שרכשנו ביחסינו עם הזולת, להבין אילו סוגיות מרכזיות מעסיקות אותנו ולהגמיש את הדרכים בהן אנו מגיבים אליהן.

הרי גם בחיי היומיום אנו מגיבים תוך כדי פעולה, בין אם זה דיבור, הבעת פנים, מחווה גופנית ועוד. בניגוד לטיפול בשיחות בו המטופל רק "מדבר על זה", פסיכודרמה מאפשרת לו לחוות את זה, להתבונן, להקשיב לדרך בה אחרים מגיבים אליו וללמוד כיצד לשנות את פעולותיו.

מסלולי הלימוד של הפסיכודרמה

פסיכודרמה היא שיטת טיפול נפשי ולכן כשפונים לחפש אחר מטפל חשוב להקפיד כי יש לו הכשרה נאותה. מטפל בפסיכודרמה צריך להיות בעל תואר ראשון במקצוע טיפולי, או להשלים קורסים בפסיכולוגיה לצד תואר ראשון אקדמי ממוסד מוכר.

תכנית ההכשרה אורכת בדרך כלל בין שנתיים לשלוש שנים. ישנם מטפלי פסיכודרמה בעלי תואר שני בטיפול בהבעה ויצירה (M.A) ומטפלים בפסיכודרמה שסיימו תכנית תעודה.

לחצו כאן לקריאה על הפוביות המוזרות ביותר בעולם


הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.