לא לנשים בלבד: דיכאון אחרי לידה אצל גברים

30 במאי 2011 מאת: admin

אם עד היום הייתם בטוחים כי המושג דיכאון אחרי לידה הוא תופעה הנפוצה רק אצל נשים לאחר הלידה, מסתבר שלא כך הם פני הדברים וגם גברים סובלים מדיכאון שלאחר הלידה…

בשנים האחרונות עלתה המודעות לתופעת שנקראת דיכאון לאחר לידה, הפוגעת בלא מעט נשים. שכיחות תופעה זו בקרב נשים עומדת על כ-14 אחוזים, כאשר ישנן היום מגוון שיטות לטיפול ולהקלה בביטויי ההפרעה.

תופעת דיכאון לאחר לידה הפוגעת בגברים הנה פחות מוכרת ושכיחה, אם כי בשנים האחרונות המודעות אליה הולכת ומתרחבת.

לפי הנתונים הקיימים היום, יותר מ-10 אחוזים מכלל האבות (גברים) סובלים מדיכאון לאחר לידה בדרגות חומרה שונות.

קיראו בהרחבה על סוגי נוספים של: דיכאון

בפועל, מספר הגברים הסובלים מדיכאון לאחר לידה הוא גבוה אף יותר שכן, ישנם לא מעט גברים המתביישים בתחושותיהם, מכחישים אותן ואינם פונים לקבלת טיפול פסיכולוגי מתאים.

הגברת המודעות לנושא בריאות הנפש בכלל ולמקרים של דיכאון אחרי לידה אצל גברים בפרט, מקלה על ההתמודדות עם התופעה, בעיקר ברמה האישית אצל גברים הסובלים ממנה.

גם גברים סובלים – דיכאון אחרי הלידה

ההכרה בעובדה שדיכאון לאחר לידה פוקד גם גברים היא מהפכנית וחדשה יחסית, כאשר במרוצת השנים האחרונות החלו להיכתב גם מחקרים בנושא.דיכאון לאחר לידה אצל גברים

בהתאם לכך, נחקרות גם הסיבות הגורמות לתופעה שכיחה זו. דיכאון לאחר לידה נגרם כתוצאה משילוב של שלוש סיבות:

סיבה הורמונאלית – ההריון והלידה גורמים לשינויים הורמונאליים קיצוניים בגופה של כל אישה, וכתוצאה מכך היא חווה גם שינויים קיצוניים במצב רוחה.

סיבה פסיכולוגית – הלידה, ובעיקר לידה ראשונה, מובילה לשינוי במבנה התא המשפחתי. כניסת ילד חדש למשפחה, הזקוק לטיפול אינטנסיבי סביב השעון בעיקר בחודשים הראשונים לחייו, גורמת לא אחת להתפתחות חרדה ודיכאון.

היבט נוסף לכך נעוץ בטראומות עבר, שעיקרן בתקופת הילדות, אשר מתעוררות נוכח חווית ההורות.

סיבה פיזיולוגית – הלידה מביאה עימה גם שינויים פיזיולוגיים שונים המשפיעים על המיניות ועל מצב הרוח, שלהם יש השפעות ניכרות על הדינאמיקה הזוגית והבין אישית.

קיראו בהרחבה על מגוון אפשרויות לעבור: טיפול זוגי

בעוד שהסיבות להתפתחות דיכאון לאחר לידה אצל נשים פוסחות על כל הסעיפים, אצל גברים נגרם הדיכאון לאחר הלידה בעיקר כתוצאה מסיבות פסיכולוגיות.

בהתאם לכך, השלכות התופעה אצל נשים נוטות להיות ניכרות יותר. אולם, להכרה בדיכאון שלאחר לידה אצל גברים ישנה חשיבות רבה, הן מבחינת תפקודם כאבות והן מבחינת התפקוד האישי גם בתחומים אחרים.

מדוע מתפתח דיכאון לאחר לידה אצל גברים?

כפי שצויין, הסיבה המרכזית לתופעה אצל גברים נעוצה במקורות פסיכולגיים. על אף שלידת תינוק היא אירוע משמח ביותר היא גם אירוע בלתי הפיך. המעבר מהסטאטוס הנוח שקודם ללידה לסטאטוס חדש של אב, שאיננו בר חלוף, מלווה בחרדות רבות.

נוסף לשינוי במבנה המשפחה, המתלווה להולדת ילד חדש, מתרחש שינוי גם בתפיסת העצמי של הגברים.

בואו לדעת יותר על: טיפול משפחתי

לבד מהסטת תשומת הלב מהזוגיות לילד, גורמת הלידה גם לשינוי באורח החיים ובתפיסת האחריות האישית. כמו כן, ישנם גם לא מעט גברים החווים תחושת נטישה, כאשר תשומת הלב של בת הזוג עוברת לתינוק החדש.

כאמור, הבאת ילד גורמת לא אחת להצפה של חוויות ילדות ישנות שהודחקו. בעיות לא פתורות עם ההורים עלולות לצוץ לפתע במלוא עוצמתן דווקא כתוצאה מההורות החדשה.

הכירו את: מנגנון ההדחקה שלנו

לאבות הסובלים מההפרעה יש נטייה לגלות אלימות מילולית ופיזית, שמציבה את הילד בסיכון, במיוחד בשנה הראשונה לחייו.

מסיבות אלה, הטיפול בדיכאון לאחר לידה אצל גברים הנו חיוני ואין להזניחו. הטיפול המקובל כולל לרוב פסיכותרפיה המשולבת לרוב עם נטילת תרופות נוגדות דיכאון.

מקורות מידע נוספים בנושא דיכאון לאחר לידה אצל גברים ובכלל:


הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.