טיפול CBT (קוגניטיבי התנהגותי) להקלה בתסמיני OCD

19 במאי 2011 מאת: admin

על ידי טיפול קוגניטיבי התנהגותי או CBT בשפה המקצועית, ניתן להקל באופן משמעותי על הסובלים מהפרעה כפייתית. בואו להכיר מקרוב את ה-CBT…

הפרעה כפייתית הקרויה באנגלית "Obsessive Compulsive Disorder" (או בקיצור OCD),
היא הפרעה המתאפיינת במחשבות טורדניות ולא רציונאליות (מחשבות אובססיביות), בחרדה ובביצוע חוזר ונשנה של טקסים שונים שמטרתם היא להעלים את המחשבות הכפייתיות (התנהגות קומפולסיבית).

הסובלים מהפרעות כפייתיות חשים חרדה קשה כתוצאה מהצפה של מחשבות טורדניות שאינן מרפות מהם.

מטרתם של הטקסים השונים המתלווים להפרעה היא להפחית את החרדה. טקסים אלה אמנם מפחיתם את החרדה לכמה דקות אך מלווים בסבל רב.

אחת מהשיטות הפסיכולוגיות המקובלות היום לטיפול בהפרעות כפייתיות היא השיטה הקוגניטיבית התנהגותית, הקרויה באנגלית, Cognitive Behavioral Therapy או בקיצור CBT.

שיטה זו נמצאה כיעילה ביותר בהפחתת התסמינים האופייניים להפרעות כפייתיות.

הפרעה כפייתית – מהי?

הפרעה כפייתית נגרמת, כאמור, כתוצאה ממחשבות שליליות חוזרות ונשנות, כדוגמת: פחד מזיהום ומלכלוך, חשש עמוק מאי ביצוע תקין של משימות, פחד מפני התפרצות של אלימות ופגיעה באחרים, פחד מאובדן של חפצים חשובים ודאגה לא פרופורציונאלית לשלום האחרים.

קיראו בהרחבה על: פוביה (כולל דוגמאות והסבר נרחב)

על מנת להתמודד עם המחשבות הטורדניות ולהעלים את החרדה הקשה המתלווה להם, נוהגים הסובלים מההפרעה לערוך טקסים חוזרים ונשנים גם כאשר הם מודעים להיעדר הרציונאליות בהתנהגות כפייתית זו. טיפול CBT בתסמיני OCD
בין הסוגים השכיחים של התנהגויות כפייתיות וטקסים ניתן למנות: דחף מוגזם לניקיון, רחצה חוזרת ונשנית של כפות הידיים, סידור של חפצים ללא צורך, ספירה חוזרת ונשנית, נגיעה במקומות מסוימים, בדיקות חוזרות ונשנות ובקשה של אישור מאחרים לגבי פעילויות הקשורות להפרעה הכפייתית.

מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול פסיכולוגי, המשלב בין השיטה הקוגניטיבית והשיטה ההתנהגותית.

לפי התיאוריה העומדת בבסיס שיטה זו, ניתן לטפל בשורה של הפרעות נפשיות באמצעות שינוי דפוסי החשיבה של המטופל ובמקביל גם שינוי דפוסי ההתנהגות האופייניים לו.

בהתאם לכך, שיטת טיפול זו מבוססת על תהליך למידה ותרגול שמטרתו להוביל לשינוי במישור הקוגניטיבי של המטופל וגם במישור ההתנהגותי.

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הוא לרוב קצר ומבוסס על משימות יעודיות, המובילות לשינוי בו זמני בדפוסי החשיבה וגם בדפוסי ההתנהגות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בהפרעות כפייתיות

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי בהפרעות כפייתיות מבוסס על שינוי התנהגותי יזום ועל שינוי מכוון בדפוסי החשיבה הטורדניים, במטרה להעלימם.

בהתאם לשיטה זו, נחשף המטופל באופן הדרגתי ומאוזן לחרדותיו ולומד לשלוט בהן.

בראשית הטיפול ולאחר אבחון, מקבל המטופל הסבר על מנגנון החרדה ועל הדרך להתגבר אליו, ונבנית לו תוכנית טיפול אישית בהתאם לאופי חרדותיו ועוצמתן.

לאחר מכן, נחשף המטופל בהדרגה למצבים גורמי חרדה ולומד לשלוט בהם, ללא צורך בטקסים הכפייתיים.

החשיפות החוזרות ונשנות לחרדה, הנעשות בחלקן בעזרת תרגלי דמיון מודרך, גורמות להפחתה הדרגתית של החרדה האופיינית. בו בזמן, גורמות החשיפות גם להבנה, כי הטקסים אינם רציונאליים והם ביטוי לאובססיה, ולכן אין צורך בהם.

לאחר כשישה שבועות, טיפול קוגניטיבי התנהגותי אינטנסיבי מוביל לרוב להקלה משמעותית בסימפטומים, אצל מרבית המטופלים הסובלים מהפרעות כפייתיות.

לעיתים, הוא אף מהווה תחליף לטיפול התרופתי המסורתי בהפרעה.

קיראו בהרחבה על: טיפול קבוצתי


מופיע בקטגוריות: טיפול פסיכולוגי, פסיכולוגיה

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.