האם סירוס עברייני מין נכון והגיוני לדעתך?

5 במאי 2011 מאת: admin

מנתוני מחקרים שפורסמו לאורך השנים בנושא אלימות מינית עולה כי כ-15 אחוזים מעברייני המין, שריצו עונשי מאסר בגין עבירות מין חמורות, חוזרים לבצע עבירות דומות כחמש שנים מיום שחרורם או אפילו קודם לכן. האם יכול להיות שסירוס עברייני מין יפתור את הבעיה?

הנתונים בשטח מצביעים על תמונה מטרידה אף יותר, שכן רבים מעברייני המין אינם נתפסים כלל, וזאת נוסף על קורבנות החוששים לדווח על התקיפה שעברו.

במציאות קשה שכזו ובכל פעם שנחשפת פרשייה מזעזעת חדשה על אלימות מינית, מתעורר שוב הדיון על סירוס כימי לעברייני המין – על יעילותו ועל הלגיטימיות שלו.

מהו סירוס כימי והאם הוא יעיל?

הסירוס הכימי מתבצע באמצעות הזרקת חומר הורמונאלי פעיל, הגורם להפחתת ריכוז הטסטוסטרון בגופו של עבריין המין ולהיעלמות מוחלטת של הדחף המיני.

זריקה אחת מדי חודש גורמת לדילול שיער הגוף, לאימפוטנציה וגם לירידה בצורך הנפשי לקיים יחסי מין. סירוס עברייני מין

למעשה, כתוצאה מביצוע שגרתי של הזריקות, הופך עבריין המין לנעדר כל יכולת מינית.

בנוסף לכך, הזריקות אינן גורמות כל סבל למטופלים. שכן, כאשר הדחף המיני נעלם, ברמה הפיזית והנפשית כאחד, אין הוא חסר ואיננו מעסיק יותר את המטופלים.

בישראל ישנם היום יותר מ-100 עבריני מין לשעבר המטופלים באמצעות זריקות הסירוס הכימי מרצונם החופשי, כאשר לטענת המומחים, שיעורי הצלחת הטיפול הם גבוהים ביותר.

אולם בהקשר זה, חשוב לעשות הבחנה בין פדופילים ובין אנסים. הסירוס הכימי גורם, כאמור, לדיכוי היצר המיני והוא יעיל מאוד במקרים בהם עבירות מין מבוצעות כתוצאה מדחף מיני בלתי נשלט כלפי ילדים.

במקרים של אנסים המצב מורכב יותר. שכן, במרבית מקרי האונס ישנו מניע מרכזי של אלימות ותוקפנות כלפי נשים, שאיננו מדוכא כתוצאה מירידה בכמות הטסטוסטרון.

בעד סירוס כימי

במקרים של פדופילים, החשש הגדול המגובה גם בנתונים שנאספו בשטח, הוא שלאחר רצוי העונש והיציאה מהכלא, יתעורר מחדש הדחף המיני הפתולוגי אצל עבריני המין וכתוצאה מכך הם ישובו לסורם.

תומכי הסירוס הכימי סבורים, כי טיפול זה הוא יעיל ביותר למניעת הישנות מקרי אלימות מינית אצל פדופילים.

כמו כן, הסירוס הכימי מונע מראש לא רק את סבלם של הקורבנות אלא גם את הסבל הנגרם לא אחת לפדופיל כתוצאה מהיעדר שליטה על דחפיו המיניים הפתולוגיים.

אולם תומכי השיטה מדגישים, כי סירוס כימי איננו עונש אלא טיפול רפואי. בהקשר זה, הטיפול הכימי לרוב איננו מספיק, ובמקביל חשוב גם שעברייני המין יעברו טיפול קוגניטיבי קבוע.

נגד סירוס כימי

מתנגדי הסירוס הכימי טוענים, כי למרות הצורך להילחם בעבריינות המין ובנזקים החמורים שהיא גורמת, הנהגת הליך חוקי של סירוס כימי פוגעת בערכים דמוקרטיים בסיסיים, כדוגמת: חירות הפרט, כבוד האדם ושלמות הגוף.

לדבריהם, הסירוס הכימי גורם לפגיעה קשה באדם, וניתן אפילו להשוותו לכריתת כף יד, הנהוגה עדיין במשטרים חשוכים.

כמו כן, במקרים של אונס, הסירוס הכימי הוא לעיתים גם בלתי יעיל. בהתאם לכך, מתבצע הסירוס הכימי בישראל רק במקרים שעברייני המין מביעים הסכמה לביצוע ההליך וזה קורה לא פעם…

עוד בנושא בריאות הנפש:

הפרעות הסתגלות


מופיע בקטגוריות: בריאות הנפש

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.