טיפול זוגי עובד! ייעוץ מקצועי לזוגות שרוצים יותר

20 באפריל 2011 מאת: admin

למרות שלפעמים זה נראה אבוד ומאוחר מדי, טיפול זוגי מהווה פתרון יעיל ליותר ויותר זוגות שמגיעים לסף התהום והפרידה. ייעוץ זוגי מקצועי עשוי להיות הפתרון היעיל גם לבעיה שלך!

קדושת המשפחה איננה עוד ערך עליון במציאות המודרנית. עליית תוחלת החיים, שינויים במעמד האישה וחופש מיני הובילו לעלייה ניכרת באחוזי גירושין, ובמספר הזוגות המחליטים לפרק את התא המשפחתי ולהתחיל פרק חדש בחיים.

במקביל, בעקבות קשיים שונים המתעוררים בחיי הנישואין, הפך הטיפול הזוגי לאחד התחומים הבולטים בפסיכולוגיה ובפסיכותרפיה. זהו למעשה יעוץ הניתן על ידי איש מקצוע, פסיכולוג על פי רוב, לשני בני הזוג במשותף ולעיתים גם לכל אחד בנפרד במסגרת טיפול זוגי.

טיפול זה מבוסס על ההנחה שהזוגיות היא מערכת דינאמית הכוללת שינויים שונים, תקופות של פריחה ורגעי משבר.

בשל אופייה הדינאמי, מצריכה הזוגיות תחזוק, כאשר מטרתו של הטיפול הזוגי היא, להפחית מצבים של תסכול ומריבה ולהתאים את ציפיות בני הזוג זה מזו, למציאות.

נשוב ונזכיר כי הטיפול נועד בעיקרו עבור זוגות שרוצים להפיק (ביחד ולחוד) יותר מהקשר שלהם, למרות שניתן לפנות ולקבל ייעוץ זוגי גם ברגעי משבר שלא נדע.

טיפול או ייעוץ זוגי הלכה למעשה

הטיפול הזוגי שייך לפסיכותרפיה, והוא מיועד לפתור קונפליקטים שונים המתעוררים בין שני בני זוג בתחומים שונים – רגשיים, חברתיים, כלכליים ומיניים.

הטיפול הזוגי מסייע ליצירת תקשורת טובה וגלויה יותר בין בני הזוג, לשינוי דפוסי התנהגות לא רצויים, להגברת ההתחשבות ההדדית וההקשבה ולעידוד שינוי וצמיחה בקשר.

מסיבה זו, הטיפול הזוגי איננו מיועד רק לזוגות שנקלעו למשבר בזוגיות, אלא גם למי המעוניינים לשפר את חייהם המשותפים, להבין טוב יותר זה את זו ולהיפך ולהיות מודעים יותר לתנודות ולשינויים בקשר.

בעבר לא היה קיים טיפול זוגי במסגרת פסיכותרפיה, וכל מי שנזקק לעזרה בנושא פנה אל יועץ נישואין. הייעוץ עמד בסימן עצות מעשיות בנושאי זוגיות, ללא קשר לתהליכים רגשיים ולתנודות שנוצרו בין בני הזוג. טיפול זוגי - יעוץ לחיים זוגיים טובים יותר
עם הזמן החל הטיפול הזוגי לעסוק גם ובעיקר בתחום בריאות הנפש, כאשר בניגוד לתפיסה הפסיכואנליטית המסורתית, הדוגלת בטיפול אישי, היו מעורבים בו שני בני זוג יחד.

שינוי זה נחשב תחילה למהפכה של ממש, אך החל משנות ה-80 הוא הפך לחלק בלתי נפרד מענפי הפסיכולוגיה הקלינית.

טיפול זוגי – סוגים שונים לזוגות שונים…

כמו בתחומי פסיכולוגיה אחרים, כך גם בתחום הטיפול הזוגי ישנם סוגים שונים של טיפולים, הנבדלים זה מזה הן ביחס לתפיסה התיאורטית העומדת בבסיסם, והן ביחס לפרקטיקה הטיפולית.

היום ישנם טיפולים זוגיים בגישה התנהגותית, טיפולים זוגיים פסיכו-דינאמיים, טיפולים זוגיים בגישה קוגניטיבית התנהגותית CBT וסוגי טיפולים נוספים.

כמו כן, נבדלים הטיפולים הזוגיים זה מזה גם בפרקטיקה:

טיפול משותף – טיפול זוגי משותף הוא שיטת הטיפול הנפוצה ביותר בתחום זה. בשיטה זו, מטופלים שני בני הזוג ביחד אצל מטפל אחד.

טיפול אישי – בשיטת טיפול זו אחד מבני הזוג הולך לטיפול באופן קבוע, כאשר בן הזוג השני מצטרף רק מפעם לפעם. בן הזוג השני, המגיע לטיפול מדי פעם, מציג זווית ראייה אחרת ובכך מסייע להצלחת הטיפול.

טיפול זוגי אינדיבידואלי – בשיטה זו מטופלים שני בני הזוג באופן אישי אצל מטפל אחד או שני מטפלים שונים.

טיפול קבוצתי – היום ישנם גם טיפולים זוגיים הנעשים בפורום קבוצתי, הכולל כארבעה זוגות ומטפל אחד או שני מטפלים. טיפול זה מבוסס על ההזדהות של חברי הקבוצה זה עם זה, על החלפת עצות וידע אישי, על אמפתיה ועל תמיכה הדדית.

קיראו בהרחבה על: טיפול קבוצתי וכן על הדרכת הורים

יש לכם שאלות בנושא ייעוץ זוגי? רוצים לדעת עוד?


תגובות

תגובה אחת על ”טיפול זוגי עובד! ייעוץ מקצועי לזוגות שרוצים יותר“

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.