טיפול קבוצתי – קבוצות תמיכה לנושאים שכואבים לך

11 באפריל 2011 מאת: admin

טיפול קבוצתי, או פסיכותרפיה קבוצתית, הוא סוג של תרפיה בה מטפל אחד או יותר לוקחים תחת חסותם קבוצה קטנה של מטופלים כקבוצה.

טיפול קבוצתי – סוגי קבוצות

הקבוצות בטיפול קבוצתי נחלקות לפי מטרת הקבוצה, כמו גם לפי הגישה הפסיכולוגית אליה משתייכים המנחה או המנחים. מנחה יהיה פסיכולוג בדרך כלל, או עובד/ת סוציאלי/ת קלינית, או מנחת קבוצות.

טיפול קבוצתי - קבוצות תמיכהטיפול קבוצתי פסיכודינאמי

באופן מסורתי, טיפול קבוצתי מתייחס לסוג של פסיכותרפיה 'פסיכודינאמית', כלומר גישה העוסקת בלא מודע של האדם ובדחפיו – אלה שמובילים לשינוי ואלה שמונעים אותו. כשעובדים יחד בקבוצה, המטרה היא להתפתח ולחקור את היחסים הבינאישיים בין חברי הקבוצה.

המנחה אינו משמש באותו תפקיד של המטפל במפגשים פרטניים של "אחד על אחד", אלא לוקח צעד אחורה ונותן למערכת היחסים בין בני הקבוצה להיווצר באופן טבעי, כשהוא שופך אור על חלקים ממנה, ומנחה כיצד לשוחח באופן שמעודד ביטוי רגשי. פעמים רבות טיפול קבוצתי מסוג זה נעשה בהנחיית "קו"- שיתוף בין שני מנחים.

הרוב מעדיפים מנחה גבר ומנחה אישה, על מנת להזכיר את היחסים המוקדמים עם ההורים, אך אין לכך הכרח. קבוצות מסוג זה עוסקות לפרקים אך במערכת היחסים שנוצרת מתוך הדינאמיקה בין חברי הקבוצה, אך הן יכולות גם לסבוב סביב נושא כלשהו. במקרה כזה הטיפול הקבוצתי ייחשב ל"קבוצת תמיכה".

קבוצות תמיכה – מעגל סובב סביבך

קבוצת תמיכה היא קבוצה הסובבת סביב נושא מסוים: הורים לנפגעי נפש, נפגעי תאונות דרכים, קבוצות תמיכה להלומי קרב, הרזיה, השמנת יתר ועוד.

טיפול קבוצתי קוגניטיבי ביהביוריסטי

טיפול קבוצתי מסוג קוגניטיבי-ביהביוריסטי מסייע לאנשים לזהות ולהתגבר על דפוסי החשיבה וההתנהגות שאינם משרתים אותם בחייהם, תוך כדי לימוד מיומנויות חדשות. הכוח של הקבוצה נובע מהדמיון בין האנשים, כמו גם מהעזרה בהתמודדות שהם מגישים אחד לשני. בטיפול קבוצתי מסוג זה אין דגש על התהליכים הנפשיים של משתתפי הקבוצה.

טיפול קבוצתי קוגניטיבי התנהוגתי – CBT – יכול לעסוק בנושאים שונים, אך לכל קבוצה ישנה כותרת משלה, ופרוטוקול של טיפול שמגיע מתחום הידע והמחקר הקוגניטיבי.

דוגמאות לקבוצות נפוצות הן קבוצה של כישורים חברתיים, קבוצה המלמדת טכניקות להירגעות, קבוצה שעוסקת בהתמודדות עם ביטויי כעס ועוד.

טיפול קבוצתי פסיכו-חינוכי

טיפול קבוצתי פסיכו-חינוכי עוסק בחינוך אנשים שחיים עם הפרעה כלשהי ובני משפחותיהם. כך למשל, אנשים שחיים עם מחלת נפש, כגון סכיזופרניה או דיכאון, שיש להיערך אליה הן רגשית והן מעשית. לעתים מתקיימות קבוצות פסיכו-חינוכיות להורים, ללא נוכחות ילדיהם. הרעיון שעומד מאחורי טיפול קבוצתי זה הוא כי ככל שהחולה יידע יותר על מצבו כך הוא יוכל להיערך אליו ולהתמודד איתו.

למי מתאים טיפול קבוצתי?

טיפול קבוצתי מתאים לאנשים רבים ולמצבים שונים בחיים, בהתאם בנושא הקבוצה (קיראו על טראומה בעקבות אסונות לאומיים).

ישנו ערך עצום בשיתוף אנשים שנמצאים במצב דומה וחולקים סבל ומצוקות, כמו גם לבחון את עצמך ואת חייך בקבוצה שמהווה מעין מיקרוקוסמוס מוגן, בו ניתן לחקור ולהיחקר. בנוסף, טיפול קבוצתי זול באופן משמעותי מאשר טיפול פסיכולוגי פרטני, ולכן יש שפונים אליו כאופציה סבירה לטיפול.

למאמרים נוספים:


תגובות

2 תגוובת על ”טיפול קבוצתי – קבוצות תמיכה לנושאים שכואבים לך“

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.