חוסר אונים נרכש או Learned helplessness

5 באפריל 2011 מאת: admin

חוסר אונים נרכש, הנקרא גם חוסר שליטה נלמד, הוא תופעה פסיכולוגית שבה ניתן לשלוט במאורע ולשנות את המצב הלא נעים או המזיק, ובכל זאת לא משתמשים בכוח הקיים לשנותו.

אירועים מחוץ לשליטנו, דוגמת מצב בו נפטר אדם קרוב ואהוב, גילוי מחלה ממארת או פיטורין, הם מצבים קיומיים המעוררים תחושת חוסר אונים.

התופעה נתגלתה כאשר נערכו ניסויים בחיות. חוקר בשם מרטין סליגמן (1975) מאוניברסיטת פנסילבניה, בחן במעבדותיו את התופעה של חוסר אונים נרכש, באמצעות ניסויים קשים  לעיכול בכלבים.

לכלבים ניתנו שוקים חשמליים מהם נאלצו לברוח. כאשר נוצר מצב בו הכלב לא הצליח לחמוק מהחישמול באופן עקבי, הוא נשאר שכוב כנוע על הרצפה.

מהניסויים עלה כי לאחר מכן, כאשר נוצרה לכלבים אפשרות בריחה וסיכויי הצלחה בבריחה מהשוק החשמלי, הם לא עשו זאת. הכלבים איבדו את יכולת הלימוד וגילו ביטויי דיכאון.

בניסויים על בני-אדם תופעה זו מושגת כאשר מוטלות עליהם משימות שהם אינם יכולים לבצע. במהלך עמידה בפני מצב בלתי אפשרי נוכחים האנשים לדעת כי אין זה משנה מה יעשו וכיצד ינהגו, הם לא יוכלו לעשות דבר ולפעול למען שינוי המצב.

לפי המחקר האדם מבין שאין כל קשר בין התנהגותו לבין התוצאה הסופית הנגזרת ממצב מסויים.

בכל התרחשות של כישלון האדם נגער ונאמרות לו הערות פוגעניות המתייחסות לטיפשות שלו ו/או לחוסר היכולת שלו ולמוגבלויותיו.

הניסוי נחשב מוצלח אם אכן מתקבל חוסר אונים נרכש הבא לידי ביטוי בוויתור, פאסיביות והשלמה עם המצב, תוך איבוד מאמץ במציאת פיתרון בכל מצב אפשרי.

אדם אשר חווה תופעה זו לא יתמודד עם משימות שונות אשר במקום ובזמן אחר היה מתמודד עמן בקלות ללא כל מאמץ.

זהו מצב קשה, אשר יכול להתרחב לתחומים אחרים בחיים, המנותקים באופן מוחלט מהמצב הראשוני. כישלון בתחום אחד יכול להוות זרז מיידי לכישלון גם בתחום אחר למרות שאין כל קשר בין שני התחומים ולא נחוו בהם כישלונות בעבר.

לסברת החוקרים חוסר אונים נרכש מעיד על תופעת דיכאון בבני-אדם, כאשר נעלמת יכולת החשיבה החיובית והאופטימיות ונשארת פסימיות כרונית.

ממחקרים נמצא כי מצב זה של חוסר מוצא כרוני, יכול לגרור אחריו התפתחות תחלואים מגוונים, כולל סרטן, ויכול כתוצאה מכך אף לגרום למוות. תופעות נוספות הן החלשות העצבים ומגוון מצבים נוספים שעשויים להשפיע על בריאות הנפש שלנו.

כיצד ניתן למנוע ולהמנע מהתופעה של חוסר אונים נרכש?

לו אדם שמתמודד מול כישלון אחר כישלון היה יוצא מנקודת הנחה שמצב זה יימשך לא רק בנקודת זמן ספציפית, אלא בכל התנהלות עתידית אחרת, הרי שהיה מפתח חוסר אונים נרכש על שלל תופעותיו.

התנהגות האדם המקבעת את הכישלון מעידה על האשמה עצמית חמורה בכלל דפוסי האישיות.

לדוגמא: אדם כזה עלול להאמין כי הוא טיפש, חסר כישרון, חסר ביטחון עצמי וחוסן נפשי ועוד, וכתוצאה מכל זאת הוא נכשל שוב ושוב.

בחן את עצמך: האם את/ה חסר/ת ביטחון עצמי?

אדם בעל מאפיינים התנהגותיים כאלו, במידה ויחווה הצלחה כלשהי, יסבור כי מדובר בצרוף מקרים, חוויה חד פעמית, או כתוצאה מעזרה מאחרים.חוסר אונים נרכש

במידה והאדם בעל כוח עמידה נפשי חזק, הרי שיאמין כי כישלון שהוא חווה הנו מקרי וחד פעמי, ולעומת זאת הצלחותיו נובעות ממאפייני אישיותו הייחודיים והחיוביים.

מצב שכזה הוא האנטיתזה ומניב התוצאה החיובית הגבוה ביותר מול חוסר אונים נרכש. במידה ההתמודדות הקשה חלה כבר בתקופת הילדות, נמצא כי גדלה יכולת ההתמודדות המתפתחת לאורך השנים ומתגבש דפוס פעיל של עשייה.

מכיוון שאין יכולת ניבוי עתידית לגבי פעולות שהתקיימו, ישנה הערכה והתייחסות לתוצאות הידועות מהעבר. הדפוס הפעיל מוביל לחוסן נפשי אנטי דיכאוני ואופטימי ומונע חוסר אונים נרכש.

דפוסים מעורבים, בהם כישלונות והצלחות במקביל, המהווים את מציאות חיינו בדרך כלל, משפיעים על אנשים.

מאחר ואינם יודעים מראש מה תהיה התוצאה הרי שהם משקיעים מאמצים ומאמינים שהצלחתם תלויה בידיהם ופועלים בהתאם לכך.

באופן זה ובהסתכלות אופטימית על החיים תוך אמונה בכוח האישי והערכה עצמית גבוהה קטנים הסיכויים לתופעת חוסר אונים נרכש.

קיראו בהרחבה על מגוון בעיות נפשיות


מופיע בקטגוריות: בריאות הנפש, דיכאון, פוסט טראומה

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.