טיפול משפחתי – הדרך לפתור בעיות בבית ובמשפחה

2 במרץ 2011 מאת: admin

טיפול משפחתי הוא שיטת פסיכותרפיה המהווה תת תחום במדעי הפסיכולוגיה. מטרתו של הטיפול המשפחתי היא להוביל לשינוי בדפוסים פסיכולוגיים והתנהגותיים, במקרים שונים בהם מתעוררות בעיות רגשיות או ביחסים בבית.

לפי התפישה השלטת בתחום זה, היחסים הנרקמים בין בני המשפחה הם גורם משמעותי ביותר בחיי הפרט, המשפיע באופן ישיר על מצבו הפסיכולוגי ועל בריאותו הנפשית.

בהתאם לכך, ניתן להוביל לשינויים פסיכולוגים משמעותיים ולשינויים בדפוסי ההתנהגות באמצעות ניתוח וטיפול במערכות יחסי הגומלין הנוצרות בין בני המשפחה.

נתחיל מהבסיס – מהי משפחה?

טיפול פסיכולוגי בהקשרו המשפחתי, על ענפיו השונים, מושתת על ההנחה לפיה, מעורבות המשפחה היא המפתח להתמודדות עם בעיות וקשיים פסיכולוגיים שונים, והיא מועילה מאוד גם כאשר רק אחד מבני המשפחה סובל מקשיים רגשיים, הנראים לכאורה כבעיה אינדיווידואלית.

בשנות התהוות הטיפול המשפחתי נהוג היה להתייחס לתא המשפחתי במובן הצר ביותר. אבחון הבעיות הפסיכולוגיות והטיפול בהן נעשה ביחס לקשרים הקיימים בין ההורים ובין ילדיהם בלבד.

במהלך השנים הלך והתרחב מושג המשפחה בהקשר האבחנתי והטיפולי, כאשר היום טיפול משפחתי מתייחס לקשרים הנרקמים בין אנשים עם קרבת דם, ולתפקידים השונים שהם ממלאים בחייו של הפרט. כמו כן, מתייחס הטיפול המשפחתי גם לאנשים שאינם בהכרח בעלי קשרי דם.

מהו טיפול משפחתי?

בטיפול המשפחתי, כפי ששמו מעיד עליו, למשפחה ישנו חלק חשוב והכרחי. במהלך הפגישות הטיפוליות מעורבים בני משפחה שונים ונוצר דיאלוג פורה ורב משתתפים. אם מדובר רק שזוג הורים (מכל סוג) שפונה לטיפול, הטרמינולוגיה לכך תהיה הדרכת הורים.

בהתאם לאחת מההנחות החשובות ביותר בטיפול המשפחתי, המשפחה היא מוקד כוח משמעותי העומד לרשותו של הפרט, באמצעותו הוא יכול להתמודד עם קשיים פרטיים שונים, החל ברמה הפיזית, דרך הרמה הרגשית וכלה ברמה החברתית.

הנחה נוספת של שיטה זו היא, שניתן לפתור את מרבית הבעיות באמצעות שינוי דפוסי הגומלין הקיימים בתוך המשפחה. שכן, דפוסים אלה לא רק שמשפיעים על הפרט אלא גם מושפעים ממנו, וככאלה הם חלק בלתי נפרד מהבעיה ומפתרונה.

בהקשר זה, תפקידו של המטפל המשפחתי (פסיכולוג) הוא לנהל את השיחה בצורה מקצועית ומושכלת שתוביל לחשיפת הקשיים, להתמודדות עימם, ליצירת תובנות חדשות, לגילוי הכוחות השונים של הפרט וגם ליצירת בסיס לתמיכה הדדית.

במה שונה הטיפול המשפחתי מטיפולים אחרים?

א. טיפול רב משתתפים – מרבית השיטות הפסיכולוגיות הקיימות מתמקדות מעצם טבען בפרט ובתפקודו. לעומתן, הטיפול המשפחתי מבוסס על מעורבות של בני המשפחה, כולם או חלקם. מאפיינים דומים ניתן למצוא גם בטיפול קבוצתי.
טיפול משפחתי - יש בעיות בבית?

ב. מערכות יחסים – בעוד שהטיפולים הפרטניים מתמקדים בעולם הפנימי של המטופל, הטיפול המשפחתי מתמקד דווקא במערכות יחסים. בטיפול הפרטי האבחון והפתרונות המוצעים קשורים באופן ישיר ובלעדי לרגשותיו, לתפיסותיו הסובייקטיביות ולמחשבותיו של המטופל.

בטיפול המשפחתי, במקביל להתייחסות לעולמו הפנימי של המטופל, ניתן גם מקום של כבוד למערכות היחסים המשפיעות עליו ומושפעות ממנו.

ג. טיפול ממוקד – הטיפול המשפחתי, בניגוד לשיטות הטיפול המסורתיות, הוא קצר טווח ומתבצע ביחס למטרות מדויקות שהוגדרו מראש, וזאת בדומה לטיפול CBT.

ד. נקודות ראות נוספות – נקודות המבט הנוספות של בני המשפחה מרחיבות מאוד את התמונה הטיפולית ומסייעות בהתמודדות עם התניות סובייקטיביות של המטופל וגם במציאת דרכי פתרון מגוונות.

אנו מאחלים לכם גלישה נעימה ומועילה. אל תהססו לשאול שאלות – אנחנו כאן לתת תשובות! האתר המקיף לבריאות הנפש


תגובות

3 תגוובת על ”טיפול משפחתי – הדרך לפתור בעיות בבית ובמשפחה“

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.