פוביה היא פחד כרוני מוגזם ובלתי רציונלי Phobia

13 בפברואר 2011 מאת: admin

מודעות ואי-הגיון – מקורו של המושג פוביה (או בעת בעברית) הוא בשפה היוונית ומשמעותו בריחה או פחד: phobos או Phobia הפחד בפוביה אולם איננו פחד הגיוני כי אם פחד בלתי-רציונלי.

החרדה תופסת בפוביה חלק מרכזי בהיותה צורה מוגברת של הפחד והאדם הסובל מפוביה מודע לדרגתה הלא פרופורציונאלית. מרכיב בסיסי בתסמונת הנוירוזה הפובית הוא מודעתו של הסובל ממנה לאי – רציונאליות שבה ואי יכולתו לשלוט בה בד-בבד. הנוירוזה מוגדרת ככזו כאשר היא פוגעת בתפקוד הנורמלי.

פחד כרוני מוגזם ובלתי רציונלי

פחד כרוני מוגזם ובלתי רציונלי

פוביה כוללת פחד מאובייקטים ומצבים ממינים שונים, החל מבעלי חיים ועד לחרדת קהל. ניתן לומר בפרוש כי הפוביה היא למעשה פחד כרוני מוגזם ובלתי רציונלי. הפחד יתעורר רק במגע או בקשר עם האובייקט או המצב המעוררים אותו. לדוגמה, כאשר אדם הסובל מחרדת – קהל מכין עצמו לקראת הופעה, תתעורר החרדה.

במקרים אחרים היא מתעוררת רק בשלב המגע הישיר, לדוגמה: רק עם הקרבה הפיזית לבעלי החיים המעוררים את הפחד כמו עכבישים או נחשים.

החרדה בנוירוזה הפובית נחשבת ללא הגיונית מפני שבראש ובראשונה אותם אובייקטיבים או מצבים במציאות אינם מהווים סכנה ממשית. הסובל מפוביה יוכל אף להודות בכך ברבים, אך עדיין יימנע בכל תוקף ממגע עם המצב מעורר החרדה.

שליטה

בעיני הפסיכיאטריה, לסובל מהחרדה יש מידה של שליטה בה, שכן הוא נמנע ומתרחק מהגורמים המעוררים בו אותה. אולם במצבים נדירים, הפחד מאובייקט ספציפי מושלך על מכלול מצבים אחרים והחרדה תתקוף פתאומית; כך שאורח החיים נפגע כולו. אולם כשסובלים מחרדה לא נמצאים במגע עם האובייקט או המצב, התנהגותם רגילה.

סוגי חרדה פובית על פי הפסיכיאטריה

פחד מאובייקטים – סוג זה מתייחס לחרדה מחפצים ומבעלי חיים, כשאין גבול מוגדר לכמות האובייקטים העשויים לעורר את הפוביה. הפוביה השכיחה ביותר בקטגוריה זו היא מבעלי חיים, מכלי תחבורה למיניהם (ממכוניות ועד לסירות ולמטוסים), מחפצים חדים כמו סכינים ומספריים, ואף מאנשים מוגבלים ונכים.

פחד ממצבים
– פחד זה כולל לרוב חרדה מגבהים, ומכל מה שקשור באינטראקציה עם בני אדם אחרים: מגע עם קהל, הופעה בציבור, מקומות סגורים, השארות לבד בבית, מקומות פתוחים ויציאה מהבית, וגם פחד מחושך ומבחינות.

פחד מתפקידים מסוימים – בקטגוריה זו אנשים הסובלים מפוביה ימנעו מפעילויות גופניות המובילות לדעתם לחולשה ולמבוכה, כמו אכילה בציבור, התרגשות מינית, הסמקה, אבדן שליטה על הסוגרים ואבדן שליטה בהתנהגות.

דרגות חומרה קלינית

פוביה מוגבלת פשוטה – היא פוביה שאינה פוגעת בתחומי החיים. היא יכולה לכלול פחדים כמו פחד משימוש במעלית או במדרגות נעות.

אגורפוביה כללית
– פוביה זו היא חמורה מאוד בפוטנציה וכוללת פחד ממקומות פתוחים ומקהל, וגם משימוש בתחבורה ציבורית ומגבהים. הסובל מחרדה זו יכול להסתגר בביתו באופן מוחלט.

פוביה חברתית – זוהי חרדה המביאה להמנעות מכל המצב היכול להתפש כמביך או כמשפיל, וגורמת לאדם הסובל ממנה להמנע מכל מפגש חברתי שהוא. גם המנעות משימוש בשירותים ציבוריים או כתיבה בציבור נכללים בקטגוריה זו. חלק מהסובלים מהחרדה מנסים להתמודד עמה בבריחה לסמים או לאלכוהול, וכשליש מהם סובלים גם מהתקפות דיכאון.

פוביה מורחבת ולא ייחודית – זו חרדה הכוללת מגוון של מצבים והסובל ממנה יכול להגיב בפחד בדפוס בלתי עקיב או צפוי. לרוב הוא יצמצם את כל תחומי פעילותו ויביע חוסר אונים וחוסר תפקוד.

פוביה – מה הם הגורמים

מחקרים בתחום בריאות הנפש הוכיחו כי בהשוואה לגורמים סביבתיים, התורשה אחראית לכ-30% מהמקרים. פחות מכך בפוביות ספציפיות בהן התורשה אחראית לפחות מ10% מהמקרים. לפיכך משתמע כי הגורמים יהיו לרוב סביבתיים וקשורים להתנסויותיו הפרטיות של הסובל מהחרדה.

טיפול בפוביות

כאשר החרדה משולבת בדיכאון יש להשתמש בתרופות נוגדות דיכאון. אולם ישנם מצבים שעם חלוף הדיכאון מתפרצת הפוביה. טיפול התנהגותי הוכח כטיפול יעיל אך בעיקר במקרים של חרדה מוגבלת ופשוטה. בדרך כלל משתמשים בטיפול ההתנגותי גם באמצעות היפנוזה שכן היא מקלה על המטופל להפתח ולשתף פעולה עם המטפל.

כשהחרדה חוזרת שוב לאחר הטיפול או במקומה מופיעה חרדה אחרת, מומלץ טיפול פסיכודינמי. במקרה כזה יש להתחשב במידת המוטיבציה של הסובל ולשתף פעולה עם הטיפול ובמידת סקרנותו לגבי מקור החרדה וסמליותה. טיפול תרופתי מומלץ כטיפול משולב עם טיפול פסיכולוגי התנהגותי. במקרה זה התרופות השכיחות בשימוש הן ממשפחת SSRI ובמינון נמוך.

קיראו בהרחבה על הפרעות אכילה


מופיע בקטגוריות: בריאות הנפש, הפרעות נפשיות, חרדה

תגובות

4 תגוובת על ”פוביה היא פחד כרוני מוגזם ובלתי רציונלי Phobia“

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.