טיפול תרופתי בהפרעות קשב וריכוז – מהות הפולמוס

8 ביוני 2010 מאת: admin

הפרעת קשב וריכוז, או ADHD בשמה הרשמי, היא אחת מהפרעות ההתפתחות הנפוצות ביותר, והלוקים בה בתקופת בית הספר היסודי מוערכים כעשרה אחוזים מכלל האוכלוסיה. מה הטיפול התרופתי המוצע ומה אומרים המומחים?

הפרעות קשב וריכוז מתאפיינות בתנועתיות יתר ובחוסר שקט מוטורי המלווה בתסמינים של חוסר ריכוז, בעיות רצף, תכנון וקשב לטווח ארוך. מדובר בהפרעה המאובחנת לרוב בתוך המסגרת החינוכית – אך השפעותיה חורגות בהרבה מתחום החינוך בלבד, ונוגעים לכל תחום מחייו של הילד – אם בעולמו החברתי ואם בהקשר המשפחתי.

הפרעת הקשב והריכוז עומדת כבר עשרות שנים בליבה של המחלוקת הציבורית לגבי טיפול תרופתי בהפרעה. הטיפול התרופתי בADHD – ובעיקר המתילפנידייט, המכונה "ריטאלין" – נחשב לטיפול יעיל ביותר בהפרעה (כ75% מן הסובלים ממנה עשויים להיעזר בו באופן משמעותי), לא ממכר ויחסית כמעט נטול תופעות לוואי, ועל כן אנשי מקצוע מרבים להמליץ עליו.

אך הורים רבים מבטאים חשש מפני התחלת טיפול תרופתי מנימוקים שונים, ופולמוס ציבורי התפתח בנושא – פולמוס שלא היה מנת חלקם של טיפולים תרופתיים בהפרעות אחרות, אך עלה כאשר דובר על הפרעות קשב וריכוז.

תרופות להפרעות קשב וריכוז - כן או לא?

תרופות להפרעות קשב וריכוז - כן או לא?

הפולמוס התעורר מכמה סיבות:

ראשית, ADHD מוגדרת בראש ובראשונה כבעיה התפתחותית, וקהל היעד המרכזי לטיפול הוא ילדים מגילאי ביה"ס היסודי ומעלה – קהל ששימוש קבוע שלו בתרופות, ובוודאי מהסוג הפסיכיאטרי, נחשב לחריג ולבעל סיכונים רבים יותר מאשר הקהל המבוגר;

שנית, השפעתו המרגיעה והמיידית של הכדור גרמה להתייחסויות ציבוריות רבות המזהות אותו כ"סמים";

שלישית, אימוצו הנלהב של הטיפול התרופתי על ידי המערכת החינוכית גרם לחשדנות מצד קהל ההורים, שחשש מפני העדפת ה"שקט התעשייתי" במערכת החינול על פני טובת הילד;

רביעית, המאבק הציבורי הישיר ועתיר התקציבים שניהלה הכת הסיינטולוגית נגד תרופות פסיכיאטריות בכלל וטיפול תרופתי בADHD בפרט חילחל אל דעת הקהל, וגרם לרבים מן ההורים שילדיהם אובחנו כלוקים מADHD להימנע ממתן טיפול תרופתי ממוקד לילדיהם.

הטענות העיקריות

הטענות העיקריות שנשמעו כנגד הריטאלין נגעו לתופעות הלוואי שלו; תופעות לוואי כמו פגיעה באיכות השינה ובתיאבון גרמו לדאגה רבה אצל הורים, עקב הצורך האקוטי של ילדים באכילה ושינה על מנת להשיג התפתחות תקינה.

תופעות לוואי נוספות, כמו דכדוך בתום השפעת התרופה או הגברת אי השקט המוטורי, גם הם לא שיפרו את מעמד התרופה אצל ההורים. בנוסף, טענות רבות נגעו לסיכון לתופעות לוואי ארוכות טווח שייגרמו לילדים המשתמשים בתרופה, ואלה הדגישו את הדמיון החיצוני בין השפעת הריטאלין להשפעת סמים מרגיעים.

בנוסף, נשמעה התנגדות כוללת נגד הריטאלין על ידי קבוצות המתנגדות לטיפול פסיכיאטרי, כגון כת הסיינטולוגיה, שהשתמשה בו כדוגמה לתרופה פסיכיאטרית נפוצה ועל כן התנגדה באופן נחרץ להפצתו ולשימוש בו, לכאורה כדי לא לפגוע אף יותר בבריאות הנפש של המטופל.

מה אומרים המחקרים?

בניגוד לחששות ההוריים, מחקרים ארוכי טווח שנעשו בשלושים השנה בהם מוכר המתילפנידייט למדע הראו כי אין לריטאלין תופעות לוואי ארוכות טווח, וכי גם ילדים שגדילתם מאטה בתקופת השימוש בתרופה משלימים אחר כך את שהחסירו.

בנוסף, מחקרים חשפו את המחיר שמשלם ילד הלוקה בADHD אם לאורך זמן הוא אינו מטופל – עליה דרסטית של הסיכון לדיכאון ולהתנגדות עבריינית בהתבגרותו. אך מחקרים אלה אינם מתחרים בשטף הפרסומי המתנגד לטיפול קבוצתי, ועל כן סופו של הפולמוס עוד רחוק.


תגובות

4 תגוובת על ”טיפול תרופתי בהפרעות קשב וריכוז – מהות הפולמוס“
 1. מאת יפה כ.:

  לדעתי יש לברך את החוקרים שמצאו את תרופת הרטלין
  כמורה ומחנכת מזה כמעט שלושים שנה, ראתי לא מעט ילדים שנזקקו למתן תרופה זו. התרופה שינתה את חייהם. היא שיפרה , פלאים את מידת הקשב , עזרה להם להתמודד עם משימות מורכבות, עזרה להם להמנע נטילת סיכון יתר. ידוע שילדים הסובלים מהפרעה של קשב וריכוז נוטים לבדוק את המקומות המסוכים, קשה להם ליישם את האימרה"סוף מעשה, במחשבה תחילה".
  ילדים שזקוקים לרטלין ולא נוטלים אותה, חשופים לביקורת מתמדת, מה שפוגע בדימוי העצמי שלהם, הם מסתבבים, לא פעם עם ההרגשה של "אני לא מוצלח, אני לא יכול, אין לי סיכוי",
  לאלה הטוענים שהרטלין הוא סם, כי השפעתו מיידית, הייתי מנה את השאלה: האם גם כדור להורדת לחץ דם או סכרת הם סם?
  האם היה עולה בדעתו של אדם הסובל מלחץ דם או סכרת, לא ליטול את התרופה, בשעה שהמערכת אינה מאוזנת? הרי גם שם ההשפעה היא מידית וטוב שכך, כי אחרת זה עלול אף לעלות בחייו של האדם.
  לאלה הטוענים שלרטלין יש תופעות לוואי כמו חוסר תיאבון, הייתי מפנה אותם לילדים הנוטלים את הכדור ולא פעם הם כבדי משקל, לא רזים במיוחד. נכון הכדור פוגע בתיאבון, אבל כאשר פגה השפעתו הילדים משלמים את החסר משעות הצהרים ועד ועד שעות הערב המאוחרות.

 2. מאת דרורה זיו:

  בס"ד
  שלום אני מאוד מבינה את ההורים החוששים לתת רטלין לילדיהם כי הם רואים את ההשפעות המידיות הפיזיות זאת אומרת חוסר תאבון,ואפטיות לעיתיים. אך הם אינם מורים והם אינם רואים את השינוי המדהים שחל בתלמיד הנוטל את התרופה…
  אני תמיד ממליצה להורים לתת לילדם (במידת הצורך) לתקופה קצרה של בערך שבועיים כדור ושהם עצמם יעקבו ויראו את השינוי שחל בילד, ושלא יהיו ניזונים משמועות ומיניסיון של אחרים.

 3. מאת מתנגד ריטלין:

  אכן הטענות הוצגו בצורה מנומקת, בעד ונגד.
  מצד שני, העובדה כי טענות ההורים אינן מנומקות מחקרית אינה אומרת כי הן נכונות פחות, שהרי אי אפשר להכשיר תרופה רק מפני "שלא נמצאו לה תופעות לוואי ארוכות טווח" והיא "יעילה ב 75%".
  האם היא יעילה בטיפול בסמפטום או במקור לבעייה ?
  האם תיתכן הכנסת חומר כימי לגוף ללא תופעות לוואי או שמא איננו מודעים להשלכות מפני שאין דרך לקשר מחלה X ללקיחת תרופה Y כעבור Z שנים… מי יממן את המחקרים לגילוי תופעות לוואי של תרופות, חברות התרופות ???

 4. מאת ברי:

  אמנם זה מאמר מלפני שנתיים, אבל אני חייבת להגיב.
  בתור סבתא לחמישה נכדים. אני רואה היום איך נותנים את הריטלין בצורה גורפת.
  דיברתי עם בת של חברה שהיא מורה ואמרתי לה שגם בזמן שהילדים שלי היו בבי"ס יסודי
  היו ילדים שלא יכלו לשבת חמש דקות במנוחה וקראנו להם "ילדים עם קוצים בתחת".
  היו גם ילדים סתם "שובבים" ומעט מאד היו ילדים שקטים.
  איך זה שפתאום גילו אחוז כל כך גבוה של ילדים שסובלים מהפרעה פסיכיאטרית?
  אני לא מקבלת את זה.
  מה שנחוץ היום בכיתות זה שקט.המורה לא יכולה להעביר חומר אם ילד מפריע.
  בקיצור – לדחוס חומר לימודי כמה שיותר. להפוך את הילדים לבוגרים "תוכים"
  אני לא טבעונית ולא צמחונית ולא "שאנטי באנטי".אני אישה רגילה ביותר.
  הרבה אנשים הם תזזיתיים ולא אובחנו כבעלי הפרעות קשב וריכוז.
  מה זה צריך להיות כל התוויות שמדביקים על אנשים ?
  לדעתי אלה בתי החרושת לתרופות שמחפשים בנרות איך לייצר יותר ולהרוויח יותר.
  כי הגענו,לצערי,למצב של עוד ועוד ועוד כסף.ולא מעניין את אף אחד אם זה בא על חשבון
  מצב גופני ונפשי של אחר (אפילו ילדים).
  ולראיה אני רוצה להביא סרטון מיוטיוב שנתקלתי בו במקרה ומסביר בצורה הפשוטה ביותר
  שיכולה להיות על ה"יהלום" הזה (הריטלין) ,מה הוא מכיל והתוצאות העלולות להיות עקב לקיחת התרופה שההורים חושבים שתעזור לילדים,למורים, להם ולכל הסביבה.
  הכי נוח לדחוף לילד/בוגר כדור ולשכוח מהענין.
  צפו בבקשה בקישור שאביא ואח"כ תחשבו לבד.

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.