אנורקסיה נרבוזה צימנות או Anorexia nervosa

27 בינואר 2011 מאת: admin

מהי אנורקסיה הלכה למעשה? אנורקסיה נרבוזה היא הפרעת אכילה ותפישת גוף מעוותת, המוגדרת כיום כהפרעה נפשית בעלת שכיחות רחבה בקרב האוכלוסייה יחסית להפרעות אכילה אחרות.

בעברית ההפרעה נקראת צימנות, מלשון צום, וכוללת הרעבה עצמית, שאליה נלווית הכחשה מודעת של קריאות רעב הגוף, ושיעור התמותה ממנה גבוה מאוד ועומד על 8-10%. שיעור ההחלמה המלאה לעומת זה גם הוא גבוה ועומד על 50% מן המקרים.

בעשורים האחרונים גוברת המודעות הציבורית למחלה (בשל מותן של שחקניות, דוגמניות וזמרות בעיקר) אך תוצאות המחקרים עדיין אינן חד-משמעיות, ובעוד שאסכולות מסוימות מדגישות את הפרמטר החברתי בסיכוי לפתח את ההפרעה, אחרות מדגישות את ההיבט הנוירולוגי או התורשתי.

אסכולות אחרות עומדות על כך שמדובר בשילוב בין כל הגורמים גם יחד.

הרבה פעמים נוטים להתייחס במחקרים ובסטטיסטיקות לאנורקסיה נרבוזה ובולימיה נרבוזה בכפיפה אחת, אך שתי ההפרעות שונות, למרות ששתיהן הפרעות אכילה.

בעוד בולימיה כוללת התפרצויות רעב ואכילה כפייתית שלאחריה מתרחשת הקאה רצונית, נערות ונשים אנורקטיות מרעיבות את עצמן עד לאפיסת כוחות והחלשת המערכת הגופנית כולה.

אוכלוסיות הקיימות בסיכון גבוה ללקות בהפרעה

שכיחותן באוכלוסייה הכללית היא כאחוז אך בקרב בני הנוער שכיחותן עומדת על כ-5 אחוזים. המידע המהימן ביותר לגבי שכיחות ההפרעה מבוסס על מספר הפונות לטיפול – רוב הלוקות באנורקסיה או בולימיה הן נשים.

ברוב המקרים – 85% מהם, ההפרעה מתחילה בין גיל 12 ל-20, כך שהסיכוי נמוך לפתח אותה בגיל מאוחר יותר, למרות שהוא קיים, שכן שכיחות הפרעת האנורקסיה נרבוזה גבוהה בקרב דוגמניות, מתעמלות ורקדניות – כל תחומי פיתוח הגוף הקשורים לאידיאל היופי המודרני מציבים את האשה בסכנה אפשרית לפיתוח ההפרעה.

קריטריונים לאבחון אנורקסיה

אנורקסיה נרבוזה מצויה ומוגדרת בספר האבחנות הפסיכיאטרי (DSM) ולכן היא נחשבת הפרעה נפשית. Anorexia אנורקסיה

לפי המדריך הפסיכיאטרי צריכים להתקיים ארבעה קריטריונים לאבחון המצב בו לוקה הנערה או האשה כאנורקסיה נרבוזה: ראשית, היא מסרבת בכל תוקף ובאופן עקבי להצמד למשקל גוף נורמלי (לפי מדד מסת גוף המשלבת בין גיל, מין, גובה ומשקל).

שנית היא חווה פוביה מתמדת מעצם האפשרות לעלות במשקל – פחד מהשמנה – למרות שגופה שרוי בתת-משקל כל העת.

החולה רואה עצמה לפי תפישת-מראה מעוותת, כך שבעיני עצמה היא שמנה ותפישה עצמית זו מוסיפה לדרדר את בטחונה העצמי ומובילה אותה להרעבה עצמית ולסגפנות.

התסמינים המתרחשים במקרים אלו ודרושים כדי להגדיר את החולה כאנורקטית הם אי-עקביות בהופעת הווסת (שלושה מחזורים רצופים לפחות), הפסקת הווסת, נזק מצטבר לכבד ולכליות, הידלדלות העצמות, נזק משמעותי לשיניים (כאשר מתרחשות הקאות או פגיעות בחלל הפה) והפרעות הורמונליות.

לקויות נוספות בקרב נפגעי המחלה שיכולים להביא למוות הם איבוד מלחים וסיבוכי לב. גורמים שכיחים למוות הם הרעלת משלשלים והתאבדות.

מקור ההפרעה

האסכולה שמגדירה את האנורקסיה נרבוזה כסממן של מרכיבים אישיותיים וביולוגיים, מניחה כי ישנו מקור פסיכיאטרי ביולוגי לפיתוח ההפרעה והוא הפרעת האישיות האובססיבית קומפולסיבית (הפרעת שליטה בדחף, השייכת גם למחלקת ההפרעות הטורדניות) ויחד עם הינתן אישיות פרפקציוניסטית, הנערה או האשה הן בעלות סיכוי גבוה יותר לפתח אנורקסיה נרבוזה.

במקרה זה יש לציין כי מחקרים משפחתיים תומכים בגישה זו, שכן במשפחותיהם של נפגעות ונפגעי אנורקסיה נרבוזה נמצאו קרובי משפחה נוספים (בשיעור גבוה יותר ביחס לכלל האוכלוסייה) הסובלים מהפרעת שליטה בדחף.

לכן גובשה המסקנה לפיה אנורקסיה נרבוזה שייכת למחלקת ההפרעות הכפייתיות טורדניות. אולם זו עדיין שנויה במחלוקת.

הטיפול בהפרעה

הטיפול בנפגעי אנורקסיה נרבוזה כולל התערבות של אנשי מקצוע מרובים. כלומר אין להסתפק בייעוץ פסיכיאטרי בלבד או בתזונאי בלבד, אלא לקיים טיפול משולב, גם לנפגע וגם למשפחתו, הכולל טיפול פסיכולוגי, פסיכיאטרי, טיפול משפחתי, טיפול תזונתי ואשפוז במקרים חמורים.

כאשר הנפגע מאושפז המטרה העיקרית היא לגרום לעלייה סדירה במשקל ולרסן את הנזק שנגרם לגוף שלו עד כה, כמו בריחת הסידן, איבוד מלחים ופגיעות בכבד.

במקרים מסוימים נוקטים גם באמצעות תרופות נוגדות דיכאון אך הטיפול המומלץ והיעיל ביותר הוא קוגניטיבי-התנהגותי, ועם השתפרות מצבו של הנפגע יש להמשיך בטיפול פסיכולוגי דינמי וטיפול משפחתי משולב.

ליחצו על הקישור ותמצאו: פסיכולוג או פסיכיאטר איכותי ומומלץ


מופיע בקטגוריות: בריאות הנפש, הפרעות נפשיות

תגובות

3 תגוובת על ”אנורקסיה נרבוזה צימנות או Anorexia nervosa“
  1. מאת אלינוי ברמי:

    היי ,
    אני בת 14 ושוקלת 40 והגובה שלי הוא 1.56
    ואני שקלתי 43 ועכשיו אני שוקלת 40 וכל פעם שאני מסתכלת במראה
    אני רואה את עצמי כשמנה וכשאני רעבה אני אוכלת ממש ממש קצת אז אני אנורקסית?

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.