פרנויה – זה שאתה פרנואיד לא אומר שרודפים אחריך…

19 בינואר 2011 מאת: admin

פרנויה מאופיינת כדלוזיות (אשליות) אשר גורמות לחשדנות וחוסר אמון מתמשך, שבאים לידי ביטוי בצורה מוגזמת או מתרחשים ללא סיבה כלל. כאשר הן מתקיימות לאור ניסיון העבר של האדם, תכונות אלו אינן נחשבות לפרנויה.

סוגים שונים של הפרעות פרנואידיות

פרנויה יכולה להיות ברמת הנטייה, ובכך להיות קיימת בדרגות חלשות בחייו של האדם מבלי להפריע למהלך התקין של חייו, או שהיא יכולה להיות ברמה חמורה יותר, ולהוות הפרעה נפשית ממשית, עד כי האדם עצמו מתקשה לתפקד.

או אז יגיע האדם לקבלת טיפול פסיכולוגי או לטיפול של פסיכיאטר אם באופן פרטי או מוסד פסיכיאטרי, בו הוא יזכה לאחת משלושת האבחנות הנפוצות המערבות בתוכן פרנויה:

1. הפרעת אישיות פרנואידית (Paranoid Personality disorder)

אנשים עם הפרעה זו נוטים להיות על המשמר כל הזמן ולראות את העולם כמקום מאיים באופן כללי. הם נוטים לאשר את החשדות שלהם בכך שהם נטפלים לכל גרגר ראייה שתומכת בהם, ומתעלמים או מפרשים לא נכון ראיות שתומכות בהפך.

הם עלולים לפתח רגישות יתר, ולהימנע מלקבל ביקורת או לחוש אחריות או אשמה, אך עם זאת להיות ביקורתיים מאוד כלפי האחר. אחרים רואים אותם כ"עושים עניין מכל דבר". זו נחשבת להפרעה קלה יחסית.

לקריאה על הפרעות אישיות

2פרנויה - ואולי רודפים אחריך?. הפרעה אשלייתית (Delusional disorder)

דלוזיות הן אמונות מוצקות שאינן נכונות ואינן מקובלות על אנשים אחרים. בדרך כלל מדובר בדלוזיית רדיפה- האדם יהיה משוכנע שאחרים צוחקים עליו מאחורי גבו, מחרחרים ריב או קונספירציה.

לעתים דלוזיה זו תהיה מלווה בהתקפי קנאה עצומים, לעתים הן ילבשו נופך ארוטי, או יהיו בעלות אופי של גדלות – התחושה כי ניתנו לאדם תכונות שאין לאף אחד אחר. דלוזיה נפוצה נוספת היא בעיה גופנית, כגון האמונה כי האדם מפיץ ריחות לא נעימים, כי זוחלים עליו חרקים ועוד.

3. סכיזופרניה פרנואידית (Paranoid Schizophrenia)

חשיבה והתנהגות פרנואידית, המלווה בהזיות ודלוזיות, בדרך כלל בנושא מסוים. לעתים הם שומעים קולות שלא נמצאים שם או מאמינים כי פונים אליהם ישירות ברשתות השידור. מלבד הדלוזיות האלו, החשיבה שלהם יחסית צלולה, אך מצד שני הם עלולים להיות לא מאורגנים אינטלקטואלית ומבולבלים.

הגורמים לפרנויה

הגורמים לא באמת ידועים. לא נמצא קשר גנטי בין פרנויה להפרעות נפשיות אחרות במשפחה, ולמרות שניתן לטפל בפרנויה עם תרופות אנטי-פסיכוטיות, לא נמצא מקור במוח להפרעות פרנואידיות שאינן פסיכוטיות.

ידוע כי לעתים סמים מדרדרים סימפטומים קיימים של חשיבה פסיכוטית, ויש המאמינים כי היא עשויה לנבוע מרמות שונות של לחץ.

הטיפול בפרנויה

חשדנותם של הלוקים בפרנויה מקשה על הטיפול בהם, והוא לעתים קרובות מסתיים בכך שהמטופל בורח ממחשבה שמנסים להרע לו.

אך ידוע כי תרופות אנטי פסיכוטיות עשויות לסייע בחלק מהסימפטומים, וכי טיפול נפשי עשוי לסייע בתפקוד הכללי בחיים, גם אם הסימפטומים עצמם לא נעלמים לגמרי.

פרנויה – מבט חיובי לעתיד

למרות הקשיים בטיפול, רבים מהלוקים ברמות של פרנויה עשויים לתפקד היטב. לעומת סכיזופרניה פרנואידית, הלוקים בצורות אחרות של פרנויה לא נוטים להראות הידרדרות מתמשכת, אלא להגיע לשיא שלהם ולהישאר בו.

לקריאת מאמרים נוספים בנושא:

אתר IfeelGood מאחל לכם גלישה נעימה וכן בריאות הנפש טובה לא פחות!


תגובות

תגובה אחת על ”פרנויה – זה שאתה פרנואיד לא אומר שרודפים אחריך…“

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.