הפרעות הסתגלות – תגובת דחק חריפה או הפרעת דחק חריפה

21 בנובמבר 2010 מאת: admin

זוהי קבוצה של מצבים נפשיים, שהמשותף להם הוא היותם תגובה לתקופות לוחצות וקשות בחיים, או לאירועי דחק (אירועים סרסוגניים), שיכולים להיות גם טראומטיים. בעבר נחשבו המצבים התגובתיים לקבוצת הפרעות בפני עצמה, אך כיום מקובל להתייחס אליהם כאל אוסף של תסמינים מתחומי הפרעות החרדה, הדיכאון או שתיהן, המתעוררים אל מול גורם חיצוני מלחיץ.

מקובל לחלק את הפרעות ההסתגלות לארבע רמות. הראשונה היא קשיי הסתגלות שנובעים ממצוקה בחיים וגורמים למצוקה וקושי תפקודי שיכולים להיות קלים עד בינוניים, ואינם נחשבים לפתולוגיים.הפרעות הסתגלות

שלושת המצבים הנוספים מתייחסים לתגובות לאירוע טראומטי, ברמות שונות של חומרה: תגובת דחק חריפה חולפת בתוך 48 שעות; הפרעת דחק חריפה היא מצב שנמשך עד חודש; אם התסמינים נמשכים מעבר לחודש, תאובחן הפרעה פוסט טראומטית, שהיא מצב פתולוגי כרוני, שיכול להימשך זמן רב ואף למשך כל החיים.

תגובת דחק חריפה

מצב נפשי הסתגלותי שמהווה תגובה לאירוע טראומטי, וכולל תסמינים מתחומי החרדה והדיכאון, ובמקרים רבים – שחזור של האירוע במחשבות, בסיוטים ואף בפלשבקים. יכולים להופיע גם הלם זמני, הפרעות בריכוז ובלבול.

התגובה נמשכת לרוב לא יותר מ-48 שעות, וניתן לטפל בה באופן נקודתי, כשבדרך כלל מספיקה תמיכה של בני המשפחה כדי לסייע לאדם "להתאפס".

אם המצב נמשך מעבר למספר ימים, משתנה האבחנה להפרעת דחק חריפה, שהיא מצב מורכב ופתולוגי יותר.

הפרעת דחק חריפה

מצב נפשי הסתגלותי שמהווה תגובה לאירוע טראומטי, וכולל תסמינים מתחומי החרדה והדיכאון, ובמקרים רבים – שחזור של האירוע במחשבות, בסיוטים ואף בפלשבקים. יכולים להופיע גם הלם, הפרעות בריכוז ובלבול.

זהו מצב ביניים – הוא נמשך לכל היותר חודש לאחר האירוע, והוא חמור יותר מתגובת דחק חריפה, שנמשכת לרוב לא יותר מ-48 שעות.

הפרעת דחק חריפה עשויה לכלול חלק מהתסמינים של הפרעה פוסט-טראומטית, שהיא מצב כרוני וקשה יותר. אם התסמינים נמשכים מעבר לחודש, משתנה האבחנה להפרעה פוסט-טראומטית.

לרוב, טיפול פסיכולוגי שבו משחזרים את האירוע ו"עושים בו סדר" מסייע לאדם במצב זה להשיב את ביטחונו העצמי ולשוב לתפקד, לעתים בתוספת טיפול ממוקד בתרופות.

קיראו בהרחבה על התמודדות מול קשיים של ילד מתבגר


מופיע בקטגוריות: הפרעות נפשיות

תגובות

2 תגוובת על ”הפרעות הסתגלות – תגובת דחק חריפה או הפרעת דחק חריפה“

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.