דיכאון אחרי לידה – אחת מכל 8 אמהות!

21 בנובמבר 2010 מאת: admin

דיכאון לאחר לידה הוא שם כולל שינויים גופניים ורגשיים שקורים בכ-70% ויותר מהנשים לאחר לידה. זהו אינו מצב המוגדר באופן רשמי כהפרעה בפני עצמה, והוא יכול להסתכם בירידה קלה במצב הרוח, או לפתח מאפיינים קליניים של כל אחת מהפרעות הדיכאון המוכרות, ואף להגיע למצב פסיכוטי.

כ-10-20% מהאמהות הטריות סובלות מדיכאון מתישהו בתקופה שאחרי הלידה, וכ-14.5% מפתחות מצב של דיכאון מג'ורי או דיכאון מינורי במהלך שלושת החודשים הראשונים.

זוהי ההפרעה הנפשית הנפוצה ביותר אחרי לידה.

בדיכאון כזה, נפוצות תחושות חרדה הקשורות ליכולת של האם להיות "אם טובה" לשלומו של הילד, ולאפשרות כי מישהו ירצה לקחת את הילד.

נשים רבות מרגישות גם אשמה על כך שהן בדיכאון, כאשר מצופה מהן שיהיה זה אירוע משמח בחייהן. לעיתים קיימות גם מחשבות אובדניות או מחשבות על פגיעה בתינוק, אך פגיעה בתינוק הינה נדירה ביותר ובדרך כלל קיימת רק כאשר מופיעה פסיכוזה.

דיכאון אחרי לידה - אחת משמונה!

דיכאון אחרי לידה - אחת משמונה!

קראו מאמר על: דיכאון לאחר לידה בפורטל הבריאות דוקטורס.

מעבר לכך, ישנו מצב נפשי קל ונפוץ יותר, שאינו נחשב להפרעה, אך ניתן להכניס גם אותו תחת הכותרת של דיכאון לאחר לידה. ניתן לכנות אותו "דכדוך לאחר לידה" – Post-Partum Blues – או פשוט "בייבי בלוז". הוא נפוץ בקרב ב-50-85% מהאימהות אחרי לידה, בכל התרבויות המוכרות.

הסימפטומים מתחילים בתוך 48 השעות שאחרי הלידה, מגיעים לשיא בתוך שלושה עד חמישה ימים ונמשכים כשבועיים.

הסימפטומים כוללים תנודות במצב הרוח, בכי, עצבות או התרוממות רוח, חרדה, אי שקט, קושי לישון ועייפות. הסיבה אינה ידועה, אך ככל הניראה קשורה לשינויים הורמונליים המופיעים לאחר הלידה. מצב זה משתפר בדרך כלל מעצמו או עם הסבר אך כאמור, בערך אצל 20% מהנשים יתפתח דיכאון של ממש (קראו כתבה עם "בייבי בלוז").

המצב הקשה ביותר של פסיכוזה לאחר לידה (Post-Partum Psychosis), שהוא דיכאון פסיכוטי קשה, מופיע אצל אחת או שתיים מתוך אלף יולדות. הוא מופיע בדרך כלל בימים הראשונים שלאחר הלידה, וכולל בלבול, חוסר התמצאות בזמן ובמקום, הפרעה במהלך החשיבה, מחשבות שווא והזיות.

במקרים רבים הוא קשור להתפתחות הפרעה דו-קוטבית אצל נשים אלו. מצב כזה מחייב בדרך כלל אשפוז פסיכיאטרי. הסיכוי לחזרתו לאחר לידות נוספות הוא גבוה – בערך 40%.


תגובות

תגובה אחת על ”דיכאון אחרי לידה – אחת מכל 8 אמהות!“

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.