הדרכת הורים – אנחנו חייבים את זה לילדים שלנו

11 בנובמבר 2010 מאת: admin

בעיות התנהגות, בעיות משמעת, הצבת גבולות, הרטבה, גמילה מחיתולים, ריבים בין אחים, אלימות, "הילד לא מקשיב לי", מרד נעורים, הסתגרות בני נוער בחדר, כל אלה ועוד הם מצבים המלווים אותנו כהורים לילדים בגילאים שונים. לכאן בדיוק שווה להכניס הדרכת הורים.

לאלה מצטרפים התמודדות עם פחדים או מצבי רוח, חוסר תקשורת, בריחה מבית הספר, ועוד. גם התחושה שלנו שאנחנו עושים משהו לא טוב שאנחנו "הורים לא טובים" וכן הקושי שלנו בחינוך והתמודדות עם הילדים או אפילו הרצון להיות בקשר טוב יותר עם הילדים שלנו ולהיות חלק מהחיים שלהם, כולם כאחד מצטרפים לחוויה הכוללת שנקראת הורות.

אם אתם חשים כי נושאים רבים מטרידים אתכם בהקשר לחינוך ילדכם ואין לכם את הכלים הנכונים לכך יש מקום לשקול פניה לייעוץ והכוונה על ידי איש מקצוע, פסיכולוג, פסיכיאטר או כל אחד אחר המומחה בטיפול בילדים ובני נוער.

הדרכת הורים - אנו חייבים את זה לילדים שלנו!

מתי פונים להדרכת הורים?

1.    באופן כללי כאשר מעוניינים ללמוד איך להתמודד עם מצבים שכיחים בחיי המשפחה, לאו דווקא בעייתים, אך מעסיקים את חיי היום- יום. כך למשל יכולים לעלות נושאים של הצבת גבולות, יחסים עם אחים, הקנית הרגלי משמעת, בניית שיח נכון עם הילד, התמודדות עם מרד של בני נוער או לקראת גיל התבגרות ועוד.

2.    במקרים פרטיים, כאשר עולה קושי ספציפי. לעיתים ההורים מופנים להדרכה על ידי יועצת בית הספר או גורם חיצוני אחר. הקושי יכול להיות התנהגותי בבית הספר או בבית, קושי רגשי (מצב רוח, חרדה וכדומה), התמודדות עם קושי גופני (מחלה או מוגבלות פיזית), התמודדות עם שינויים פתאומיים שקרו (מוות בבית, גירושין או פיטורים) או לקראת שינויים צפויים כמו מעבר לבית ספר חדש וכדומה.

3.    הדרכת הורים ניתנת גם כאשר ההורים מרגישים שהם עצמם רוצים לשפר את דרכי החינוך שלהם, להיות בטוחים שהם עושים את הדבר הנכון או כאשר רוצים ליצור אווירה טובה, תומכת ופתוחה יותר בבית.

מה עושים בהדרכת הורים?

לרוב הדרכת הורים ניתנת להורים בלבד, לעיתים נדרשת פגישה אחת עם הילד על מנת להבין יותר את הקושי, אך בד"כ איך בכך צורך והתיאור הניתן על ידי ההורים מספיק.

במהלך הפגישות, ראשית כל בודקים למה ההורים הגיעו להדרכה, מגדירים מהם הקשיים, מבררים את הפרטים הרלוונטים, ובודקים מהם הפעולות שננקטו עד כה.

ישנן הדרכות הורים בהן ניתן ידע רלוונטי חשוב (אם התגלתה מחלה אצל הילד למשל וההורים לא מבינים בפרטיה, או כאשר צריך לדעת מהם הסימנים לאבחון הפרעות קשב וריכוז וכדומה).

בשלב הייעוץ עצמו ניתנים להורה כלים והדרכה איך לפעול במצב כזה או אחר, מהם הפעולות שיש לנקוט כאשר עולה התנהגות לא רצויה, מהם הכלים החשובים שיש לזכור וליישם בהצבת גבולות או בכל קושי אחר.

כמו כן, ידובר אודות מהם הסימנים שיש לשים לב אליהם כאשר צפוי שינוי במשפחה (נולד ילד חדש, גירושין מעבר לעיר אחרת ועוד. ראו, כמו כן: טיפול משפחתי). כל הפרקטיקה שחשובה לתפקוד היום יומי והחינוך עצמו ניתן בשלב זה.

לבסוף, הדרכת הורים כוללת גם חיזוק העצמת ההורים בעצמם ובתהליכים שהם עושים. אין לזלזל בשלב זה שכן הפגנת בטחון בפעולות שההורה נוקט או בהחלטות שלו מול הילד חשובה על מנת להעניק לילד את התחושה כי העולם הוא מקום בטוח ולא מבלבל.

כאמור, יש מקרים בהם הדרכת הורים מתמקדת בשלב זה בלבד, כאשר להורים כל הידע והכלים הנחוצים לבריאות הנפש של עצמם וילדיהם אך נעדר להם הבטחון ביכולתם. לעיתים, אם מתגלעים חילוקי דעות קשים בין ההורים, צעד חכם בדרך לפתרון יהיה דווקא פנייה אל טיפול זוגי.

חשוב לקרוא גם:


תגובות

6 תגוובת על ”הדרכת הורים – אנחנו חייבים את זה לילדים שלנו“

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.