טראומה נפשית – החיים והמהמורות שבדרך…

24 באוקטובר 2010 מאת: admin

טראומה נפשית מהי?טראומה נפשית נגרמת כתוצאה מאירועים, או אירוע בודד, בעלי אופי יוצא דופן ברמת הלחץ שהוא גורם לאדם. בואו לקרוא על מאפייניה ומרכיביה.

אירועים אלה, המצויינים לעיל, מנפצים את תחושת הביטחון, גורמים לאדם לחוש חסר אונים ומגבירים את תחושת הפגיעות שלו בעולם מסוכן ואטום. רבים נוטים למקם את הטראומה כמתרחשת בגזע המוח, במערכת האזעקה הפרימיטיבית שלנו. מרגע ש"מערכת אזעקה" זו מופעלת קשה לכבותה, והאדם חווה את העולם כמסוכן על בסיס יומיומי.

חוויות טראומתיות מערבות פעמים רבות תחושה של איום על החיים או על הביטחון האישי, אך לא בהכרח ייגרם נזק פיזי על מנת שתיווצר טראומה. כמו כן, אנשים שונים עשויים לחוות את אותו אירוע ואחד מהם יפתח טראומה ואילו השני לא. משמעות הדבר היא שלא העובדות האובייקטיביות הן שקובעות אם האירוע יירשם כטראומתי, אלא החוויה הסובייקטיבית הרגשית שהאירוע יוצר. ככל שהאדם מרגיש יותר מפוחד וחסר אונים, כך הטראומה שתיווצר גדולה יותר.

מאפיינים של אירוע טראומתי

כאמור אירוע טראומתי הוא אירוע סובייקטיבי, אך נמצאו כמה מאפיינים משותפים שעלולים להיות טראומתיים יותר מאחרים: אירוע פתאומי, שהאדם לא היה מוכן אליו מראש, והרגיש חסר אונים ביכולתו למנוע אותו. לעתים זה אירוע שחזר על עצמו שוב ושוב, ו/או נגרם על ידי אדם שהיה אכזרי באופן מכוון. כמו כן נמצא כי אירועים שנחוו בילדות הם יותר טראומתיים מאשר בבגרות. קיראו על נשירת שיער אצל ילדים כתוצאה מאירוע דחק.

גורמי הסיכון לאירוע טראומתי

יש חוקרים ששאלו מה הופך אדם אחד לרגיש לטראומה יותר מאחר. שאלה זו לא נענתה במלואה, אך נמצא כי אנשים שנמצאים תחת עומס ולחץ מתמשך יהיו רגישים יותר לטראומה. כמו כן, ישנה סבירות רבה יותר אם חוו טראומה בעברם, בעיקר אם טראומה זו התרחשה בילדות.

סימפטומים לטראומה רגשית
לאחר אירוע טראומתי, אנשים רבים יחוו טווח רחב של תגובות פיזיות ורגשיות. אלו תגובות נורמאליות למצב הלא-נורמאלי בו הם נמצאים. סימפטומים אלה יכולים להימשך זמן קצר או רב לאחר שהסתיימה הטראומה. קיראו על פוסט טראומה.

הסימפטומים הרגשיים הם: הכחשה, הלם או חוסר אמון – "אני לא מאמין שזה קרה לי"; כעס, עצבנות, מצבי רוח משתנים; אשמה, בושה והאשמה עצמית; תחושת עצב או חוסר אונים; בלבול וקושי בריכוז; חרדה ופחד; הימנעות ממפגש עם האחר; תחושה של ניתוק או כהות חושים.
בין הסימפטומים הגופניים ניתן למצוא קשיי שינה או ביעותי לילה; פחד; קצב לב מוגבר; כאבים ומיחושים; עייפות; קושי בריכוז; מתח בשרירים.

כיצד מטפלים בטראומה נפשית

על מנת להחלים מהטראומה הנפשית שנגרמה, יש להתעמת ולפתור את אותם רגשות בלתי נסבלים וזיכרונות, אחרת הם יחזרו שוב ושוב, ללא שליטה. לכן הטיפול בטראומה כולל עיבוד של אותם רגשות וזיכרונות, למידה כיצד לווסת את הרגשות רבי העוצמה, כמו גם בנייה או בנייה מחדש של היכולת לבטוח באנשים אחרים. ישנן גישות שונות לטיפול בטראומה, אך כולן סובבות סביב אותם מרכיבים, המהותיים להחלמת האדם.

ומה עם הדחקה? כל המידע.

השפעות פסיכולוגיות של תקופת החגים

ואולי תרצו לראות את זה בסרט?


מופיע בקטגוריות: בריאות הנפש, חרדה, פוסט טראומה

תגובות

5 תגוובת על ”טראומה נפשית – החיים והמהמורות שבדרך…“

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.