הפרעות אכילה – אנורקסיה, בולימיה ואכילה כפייתית

15 בספטמבר 2010 מאת: admin

"הפרעות אכילה" הוא שם כולל לאוסף של מצבים המאופיינים על ידי הרגלי אכילה לא נורמאליים, כלומר כאלה שחורגים או מתעלים על הצריכה היומית המומלצת, באופן שמושפע מבריאותו הנפשית של האדם, ובתמורה משפיע על בריאותו הפיזית.

הפרעות האכילה הנפוצות ביותר הן בולימיה נרבוזה, אנורקסיה נרבוזה, ואכילה כפייתית. הפרעות אכילה קיימות גם אצל זכרים וגם אצל נקבות, וניתן לזהות אותם בכל הגילאים, בעיקר בגיל ההתבגרות, אך גם בילדות ובבגרות.

אנורקסיה נרבוזה
אדם הסובל מאנורקסיה עלול להיות עסוק יתר על המידה ברמת השומן שלו – או שהוא שמן מדי, או שישמין יותר מדי. אצל חלק מחולי האנורקסיה החשש הוא לאבד שליטה על כמויות האוכל, כשהרצון שבבסיס ההפרעה הוא לחוש שליטה על הרגשות שתוקפים אותם. מאפייני הקבוצה הזו הם הערכה עצמית נמוכה וצורך עצום לשלוט על סביבתם ורגשותיהם.

הסימפטומים יכולים להיות: התעמלות אובססיבית, ספירת קלוריות אובססיבית, הרעבה וחסכים באוכל, שימוש בכדורי דיאטה, משלשלים או הקאות. המאפיין המרכזי הוא הרצון לשלוט על האוכל שנכנס לפיהם, הכחשת רעב, וכמובן ירידה דרסטית במשקל, מתחת למשקל הרצוי. לעתים הווסת פוסקת בגלל משקל הגוף הנמוך.

הפרעות אכילה
בולימיה נרבוזה
נשים וגברים שלוקים בהפרעה זו יחוו בולמוסי אכילה (אכילת כמויות גדולות של אוכל בתקופת זמן קצרה יחסית) ואז ישתמשו בהתנהגויות כגון הקאה או נטילת משלשלים. זאת משום שהם מרגישים מוצפים ברגש, או משום שהם מנסים להעניש את עצמם עבור דבר מה שאינו מציאותי.

בולמוסי האכילה מרפים רגשות רבי עוצמה כגון כעס, דיכאון, לחץ או חרדה. עבור חלק מהסובלים, נטייה גנטית עשויה לשחק תפקיד ברגישות לפיתוח בולימיה, כשהטריגר הוא גורמים סביבתיים. לרוב אנשים אלה לא יורידו קילוגרמים נכבדים ממשקלם, ולכן קשה יותר לזהות את ההפרעה.

הסימפטומים למחלה: אירועים חוזרים ונשנים של בולמוסי אכילה, כלומר אכילת מנות גדולות במיוחד בתקופת זמן קצרה יחסית, וללא תחושת שליטה על האכילה.

כמו כן, התנהגות שמנסה לפצות על האכילה באופן לא נאות, כגון הקאה, שימוש במשלשלים, כדורי דיאטה, חוקנים או תרופות אחרות, צום או התעמלות מוגזמת; בולמוסי האכילה וההתנהגויות הלא מותאמות מתרחשות לפחות פעם בשבוע למשך שלושה חודשים; ישנה הפרעה ועיוות בתפיסת הגוף; ההפרעה אינה מתרחשת רק במהלך התקפים של אנורקסיה נרבוזה.

אכילה כפייתית

גברים ונשים שחיים עם הפרעת אכילה כפייתית סובלים ממגוון סימפטומים הדומים לאלה של בולימיה נרבוזה. הסובלים מכך בולעים כמויות עצומות של אוכל בפרקי זמן קצרים ללא שליטה, ואוכלים עד שהם מרגישים מלאים באופן לא נוח.

משקלם מאופיין בדרך כלל כמעל לממוצע או אפילו שמן, והם מתקשים להוריד במשקל. שלא כמו במקרה של בולימיה, הם לא מקיאים לאחר התקף אכילה. הסיבה לאכילת היתר היא מחבוא מהרגשות המציפים, מילוי חלל, ודרך להתמודד עם הדאגות והבעיות בחייהם. לעתים זו דרך להימנע מאינטימיות, לתרץ חוסר באהבה מהסביבה, או עונש עצמי.

הסימפטומים למחלה: אירועים חוזרים ונשנים של בולמוסי אכילה כפייתיים, לעתים יותר קרובות מהרגיל ולעד לתחושה לא נעימה של מלאות, גם בזמנים בהם אין תחושת רעב; תחושה של גועל עצמי לאחר האכילה, לפחות יומיים בשבוע למשך ששה חודשים, ללא התנהגות מפצה אחרי האכילה כגון הקאה או שימוש במשלשלים.

הפרעות אכילה הן יחידה מובנת ב-DSM אשר עוסק בין השאר במיפוי הפרעות אישיות.

מתי לגשת לפסיכולוג? אדם המזהה אצלו סימפטומים מחשידים, עליו לפנות – לטובתו האישית כמובן – אל פסיכולוג, לקבל טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי דחוף, על מנת לנסות להחזיר את השלווה אל בריאות הנפש שלו.


תגובות

5 תגוובת על ”הפרעות אכילה – אנורקסיה, בולימיה ואכילה כפייתית“
 1. מאת שיפי שור:

  האיגוד הישראלי לפסיכיאטריה ביולוגית מזמין אתכם ליום עיון בנושא
  השמנה והפרעות אכילה – מהמעבדה לקליניקה ובחזרה
  שיתקיים ביום ה', 30 בדצמבר 2010, במרכז הרב תחומי לחקר המוח ע"ש גונדה (גולדשמיד),
  אוניברסיטת בר אילן.
  תוכנית מפורטת באתר האיגוד
  http://www.isbp.org.il

 2. מאת משחקים:

  תודה על המאמר..
  אינפורמטי ושימושי..

הוספת תגובה

עליך להתחבר בכדי להוסיף תגובה.